Nyhed -

19/08/2022

Ændringer i nyhedsbreve: Nu kommer der mere fokus på bygherrens faglighed

Fra næste uge kommer Bygherreforeningens nyhedsbreve til at ændre sig. Medlemmer kan nu se frem til indhold med et større fokus på fagligheden som bygherre, der kan understøtte rollen i byggeprocessen og som aktør i samfundet. Som noget nyt vil foreningen også vende blikket ud til byggebranchen med et indblik i, hvordan branchen ser ud fra en bygherres perspektiv.

I starten af året vedtog Bygherreforeningen en ny strategi, der har som overordnet formål at styrke og udvikle den faglige identitet blandt bygherrerne samt at sikre en øget forståelse for bygherrens rolle i samfundet. Som et led i det, vil foreningen nu tilbyde medlemmerne indhold, der i højere grad styrker dem i fagligheden som bygherre:   

“Vi ønsker at styrke vores medlemmer i deres faglighed og identitet som bygherre. Derfor vil medlemsbrevet, som bliver sendt ugentligt til foreningens medlemmer, fremover være mere præget af indhold, der kan styrke bygherrerollen i byggeprocessen, give værktøjer til at håndtere aktuelle udfordringer, og som vil bringe vores medlemmer på forkant med trends og tendenser” fortæller Henrik L. Bang, direktør i Bygherreforeningen.  

Bygherrens perspektiv skal ud til branchen 

Samtidig skal bygherrens position synliggøres i byggebranchen og resten af samfundet. Derfor vil sidste nyhedsbrev i måneden fremover også henvende sig til andre aktører i branchen og give dem indblik i, hvordan byggeriet ser ud fra bygherrens perspektiv. 

“Vi ønsker at synliggøre bygherrens rolle, både i byggebranchen og resten af samfundet. Derfor vender vi en gang om måneden perspektivet til hele byggebranchen for at give dem indblik i, hvordan aktuelle problemstillinger, trends og analyser, tendenser, markedet, politiske udspil og meget mere ser ud med en bygherres briller på” siger Henrik L. Bang.  

Nyhedsbrevet sidst på måneden bliver både sendt til medlemmer og en liste af eksterne følgere fra branchen, der ønsker at få indblik i, hvad der optager bygherrerne og hvad der foregår i Bygherreforeningen.  

 

Er du ikke medlem af Bygherreforeningen, men ønsker at modtage et månedligt nyhedsbrev, der giver indsigt i, hvordan byggebranchen ser ud fra bygherrens perspektiv samt indblik i relevante arrangementer og netværksmuligheder, som Bygherreforeningen tilbyder, kan du skrive dig op til at modtage det her.

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

sep
5
Medlemsmøde

Morgenmøde: Bygherrens konkurshåndtering

Vi vil helst undgå dem helt, men hvordan forbereder bygherren sig bedst på potentielle konkurssituationer? Bygherreforeningens Markedsudvalg er klar med 10 konkrete råd til bygherrens håndtering af konkurser. Mød desuden en bygherre, der har stået...

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Anlægsdagen 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev