Bæredygtighed har højeste prioritet for Bygherreforeningens medlemmer - Bygherreforeningen

Nyhed -

24/09/2021

Bæredygtighed har højeste prioritet for Bygherreforeningens medlemmer

Bæredygtighed er det faglige område, som landets bygherrer efterspørger mest viden om i deres egen forening, Bygherreforeningen, viser ny medlemsundersøgelse. Emnet har overhalet viden om jura, aftaler og regler, der ellers har været et hovedfokus. De nye resultater vidner om, at branchen er udfordret på den grønne omstilling og ønsker mere viden og flere værktøjer.

Bygherreforeningens årlige undersøgelse blandt foreningens 211 medlemmer efterlader ingen tvivl. Overalt har bygherrer opmærksomheden stift rettet mod bæredygtighed. Det er det område, som medlemmerne efterspørger mest viden om og redskaber inden for. Emnet ”jura, aftaler og regler”, der ellers plejer at være topscorer er dalet ned på en fjerdeplads.

Et nybrud

Medlemsansvarlig i Bygherreforeningen, projektchef Lars Bertelsen, fortæller, at det er lidt af et nybrud.

”Normalt plejer emner inden for lovstof og jura at være de mest efterspurgte medlemstilbud. Det er fx viden og værktøjer om udbudsloven og AB-systemet. Men meget tyder på, at evnen til at spille med på klima- og bæredygtighedsdagsordenen nu slår alt andet. Medlemmerne vurderer i gennemsnit, at bæredygtighed har 4 i relevans på en skala fra 1-5. På andenpladsen kommer kompetenceudvikling og byggeprocesser med en score på 3,6.”

Direktør i Bygherreforeningen, Henrik Lindved Bang fortæller, at de nye tal i høj grad flugter med, hvad foreningen oplever blandt medlemmerne.

”Sidste år lavede vi en undersøgelse blandt 25 af landets kommuner. Her svarede mange af kommunerne, at de manglede viden om bæredygtighed. På en skala fra 1-10 vurderede de deres vidensniveau til 6, hvilket ikke er særlig højt, hvis det er den største udfordring, man står overfor”, udtaler Henrik Lindved Bang.

Bæredygtighed har høj prioritet i foreningen

Af samme årsag har bæredygtighed en høj prioritet i Bygherreforeningen i form af indsamling og formidling af viden, udvikling af værktøjer og en aktiv indsats for at sikre de bedste rammebetingelser for medlemmerne. Det er Bygherremanifestet og Verdensmålsbarometeret eksempler på, ligesom foreningens engagement i udviklingen af den frivillige bæredygtighedsklasse til Bygningsreglementet og rammerne for den cirkulære økonomi, forklarer projektchef i Graves Simonsen, som har ansvaret for en stor del af Bygherreforeningens arbejde på området.

Aktuelt har Bygherreforeningen kastet sig aktivt ind i det koordineringsudvalg, som skal hjælpe med realiseringen af den nationale strategi for bæredygtigt byggeri. Foreningens formand, Rolf Andersson, er blevet formand for koordineringsudvalget.

”En af de pointer, som kan tages med fra undersøgelsen, er, at der er mange myter og modsatrettede tendenser i arbejdet med bæredygtighed. Nok efterspørges mere bæredygtighed blandt beslutningstagerne, men det er ikke helt så enkelt at finde de rigtige løsninger. Derfor vil vi også fremover have fokus på at hjælpe vores medlemmer med at skabe større klarhed over, hvad der op og ned i bæredygtighedsdiskussionen. Bl.a. har vi gennem det seneste år afholdt et workshopforløb for en række kommuner, der hjælper dem med at udvikle en bæredygtighedsstrategi for ejendomsområdet”, udtaler Graves Simonsen.

Medlemmerne er generelt glade

Projektchef Lars Bertelsen fortæller, at den nye undersøgelse peger på, at medlemmerne generelt er glade for foreningen.

”Helt generelt er medlemmernes interesse og glæde ved foreningen vokset en smule. 98 % af medlemmerne ville anbefale foreningen til andre. Det er en vækst siden sidste måling på 6 %, hvilket vi ser meget positivt på. ”

Lars Bertelsen fortæller videre, at det, som medlemmerne særligt fremhæver som afgørende for deres medlemskab, er adgangen til ny viden og redskaber, samt muligheden for adgang til faglig udvikling via medlemsmøder og netværk med andre bygherrer.

”Landets bygherrer er ofte mindre organisationer. Vi kan se, at mange medlemmer har gavn af at få viden og sparring fra andre ligesindede, og det er ret attraktivt i medlemskabet”, slutter Lars Bertelsen.

Medlemsundersøgelsen er foretaget i august 2021. 148 personer har deltaget i spørgeskemaundersøgelsen fra 99 forskellige medlemsorganisationer.

Kursus om vejen til dokumenteret bæredygtighed
Vil du vide mere om, hvordan du kommer til at arbejde kvalificeret med forskellige former for bæredygtighed, som passer til netop dit projekt og dine bæredygtighedsambitioner? Så meld dig til kurset “Find vej til dokumenteret bæredygtighed” den 12. oktober. Her bliver du introduceret til forskellige bæredygtighedsklasser, -mærkninger og -certificeringer, som fx DGNB, Svanemærket, Cradle to Cradle og den frivillige bæredygtighedsklasse af eksperter på området.

Find vej til dokumenteret bæredygtighed – Bygherreforeningen

Nyheden er skrevet af Jesper Malm

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

aug
29
Medlemsmøde

Bygherre Briefing

Velkommen til Bygherre Briefing, der med sit skarpe format giver dig indblik i aktuelle emner, og dykker ned i et af de vigtigste emner blandt landets bygherrer netop nu.

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Bygherrernes anlægsdag 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev