Nyhed -

14/06/2024

Byggebranchen skal tage ansvar for at uddanne kompetencer til grøn omstilling

Bygge- og anlægsbranchen må tage ansvar overfor de elever, der ønsker at blive en del af byggeriets grønne omstilling, lyder det fra Bygherreforeningen, der i kølvandet på lanceringen af politikken for social bæredygtighed nu sætter fokus på manglen på lærepladser for i kampagnen ’Ta’ en ekstra tømrerlærling’. Tømrere er i blandt de vigtigste fagligheder i forhold til byggeriets grønne omstilling, og hele branchen vil lide, hvis ikke der findes kompetente håndværkere med forståelse for byggeriets processer, samarbejde og bæredygtig udvikling.

 I Danmark vil der om få år mangle ca. 17.000 faglærte i bygge- og anlægsbranchen, bl.a. inden for tømrerfaget, der spiller en helt særlig rolle i forhold til den grønne omstilling. Desværre viser tal, at der er mange virksomheder i byggeriet, der er tilbageholdende med at tage elever ind i lære. De seneste tal fra Byggeriets Uddannelser viser, at der lige nu er 604 tømrerelever, der står uden en læreplads, ud af de ca. 7.700 elever i faget på landsplan. Tømrerfaget er desuden et af de fag med højst antal korte uddannelsesaftaler og ophævede uddannelsesaftaler. Fra maj 2022 til maj 2023 var der 1437 ophævede uddannelsesaftaler for tømrerlærlinge i en periode, hvor der blev der udlært i alt 1795 tømrersvende.  

Alle skal tage et ansvar  

I kampagnen ’Ta’ en ekstra tømrerlærling’ opfordrer bygherrens vicedirektør, Hanne Ullum, nu landets bygherrer til at sætte fokus på udfordringen i egen organisation og ude på deres projekter. Opfordringen kommer i kølvandet på lanceringen af Bygherreforeningens nye politik for social bæredygtighed, hvor uddannelse af arbejdskraft spiller en vigtig rolle.  

Bygge- og anlægsbranchen befinder sig i en kritisk situation, hvor der er behov for, at alle tager ansvar for at sikre arbejdskraft til branchen i fremtiden. Det handler om at bygherren stiller ambitiøse krav, entreprenøren forpligter sig til at tage lærlinge ind og skaber nogle gode rammer for udvikling og læring, og at parterne hjælper hinanden med at fastholde fokus” udtaler hun. 

 ”Vores medlemmer, bygherrerne, har brug for arbejdskraft til at komme i gang med den grønne omstilling, og entreprenørvirksomhederne har brug for kompetente håndværkere, der forstår byggeriets processer og som kan indgå i samarbejde og bæredygtig udvikling af branchen. Der er behov for, at vi tænker og handler anderledes, og sammen skaber en ny praksis omkring det at uddanne lærlinge.”  

Bygherren kan gøre en forskel 

Bygherreforeningen har i fem år arbejdet på en indsats, der skal understøtte bygherren som bestiller og indkøber af byggeriet i at skabe lærepladser hos deres entreprenører gennem bl.a. kravstillelse og løbende opfølgning. Foreningen har samarbejdet med 33 medlemsorganisationer inden for både det private, almene og offentlige, og på 55 af deres byggepladser i hele landet. Flere af dem bakker om kampagnen. 

”Ansvaret for at ansætte og oplære lærlinge er entreprenørens. Men vores erfaringer viser, at der bliver uddannet flere lærlinge, når bygherren også involverer sig og stiller krav. Vores femårige indsats har bl.a. været med til at skabe 545 lærepladser, når alle byggeprojekterne er afsluttet. Vi opfordrer derfor bygherren til at handle”, udtaler Hanne Ullum og fortsætter:  

”I vores kampagne præsenterer vi et udsnit af handlemuligheder, der er udviklet med afsæt i tilgangen og værktøjerne i bygherrens lærlingeindsats. Bygherren kan stille krav om lærepladser med en klausul og kan på byggemøder italesætte ønsket om, at der bliver taget flere tømrerlærlinge ind. Vi opfordrer også til at man kommunikerer til omverdenen om, hvordan man som bygherre håndterer denne udfordring”.  

Har du en god historie om din indsats omkring lærepladser, der kan inspirere andre?  

Som en del af kampagnen, opfordrer vi desuden til at kontakte kommunikationskonsulent Freya Ghadban Andersen, hvis man har en god historie fra en byggeplads, man gerne vil dele for at inspirere andre. 

Få indblik i handlemulighederne og baggrunden for kampagnen ’Ta’ en ekstra tømrerlærling’ her.  

Find Bygherreforeningens nye politik for social bæredygtighed 

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

sep
5
Medlemsmøde

Morgenmøde: Bygherrens konkurshåndtering

Vi vil helst undgå dem helt, men hvordan forbereder bygherren sig bedst på potentielle konkurssituationer? Bygherreforeningens Markedsudvalg er klar med 10 konkrete råd til bygherrens håndtering af konkurser. Mød desuden en bygherre, der har stået...

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Anlægsdagen 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev