Bygherreportræt - Nyhed -

16/02/2026

Bygherreportræt: Pædagogisk leder i ny rolle som bygherre

I månedens bygherreportræt kan du møde Eline Høgh, som har arbejdet i en kommune i 14 år, både som konsulent og leder, primært inden for dagtilbudsområdet. I dag arbejder hun som specialkonsulent på Aarhus Business College, hvor hun har indtaget en ny rolle som projektleder på byggeprojekter inden for uddannelsessektoren, som er et område i forandring. Uddannelseslandskabet er ved at blive omstruktureret, men det er endnu ikke afklaret, hvilke aktører der skal udbyde de nye uddannelser. Eline er helt ny i bygherrerollen og ser frem til at opleve, hvordan det fungerer i praksis.

Hvad er din baggrund?

Jeg har en baggrund inden for det pædagogiske område og har i mange år arbejdet med kvalitetsudvikling på skoler og i dagtilbud, hvor jeg både har arbejdet som konsulent og leder, primært med fokus på læringsmiljøer.

Det har været min vej ind i uddannelsessektoren, hvor jeg i dag sidder på en lidt anden stol med et mere teknisk perspektiv. Jeg arbejder nu blandt andet med skolens ESG-regnskaber og bæredygtighedsindsatser, og så er jeg projektleder på byggeprojekter, der handler om at skabe fremtidssikre, funktionelle læringsmiljøer.

Som helt ny i bygherrerollen, glæder jeg mig til at få indblik i, hvordan byggeprojekterne fungerer i praksis, og hvad min rolle egentlig indebærer. Og det bliver rigtig interessant at arbejde i spændingsfeltet mellem at få pædagogiske visioner og intentioner til at spille sammen med de fysiske rammer,” fortæller Eline.


Hvad optager dig mest i dit arbejde lige nu?

Lige nu er jeg meget optaget af det skift, der finder sted i uddannelseslandskabet. Uddannelsesstrukturen er under forandring, og vi står i en periode med usikkerhed, hvor vi endnu ikke ved præcist, hvem der bliver de fremtidige udbydere af uddannelserne. Det betyder, at vi står i et vakuum, hvor vi ikke rigtig kan rykke videre med de store byggeprojekter, før vi har større klarhed over fremtidens rammer. Vi arbejder dog stadig på at optimere eksisterende faciliteter og sikre, at vi er forberedte på de kommende forandringer. Et konkret projekt, vi er i gang med, er renoveringen af fællesfaciliteterne på vores skoler, og jeg ser frem til at få mit første byggeprojekt realiseret.

“Når man er ny og ikke har så meget erfaring, kan man være den, der stiller de oprigtige, nysgerrige spørgsmål. Det at være med til at skabe et grundlag for fælles beslutninger og have den projektlederrolle, uden at have den meget faglige specialistviden, kan faktisk være en styrke.”


Hvad er din største udfordring lige nu?

Den største udfordring er netop det her vakuum. Vi ved, at der kommer store ændringer med blandt andet EPX og ændrede adgangskrav til de gymnasiale uddannelser, men vi ved endnu ikke, hvordan det konkret kommer til at påvirke os.

Det gør det svært at lave langsigtede og permanente løsninger på bygningssiden, fordi vi ikke ved, hvilke uddannelser vi bliver udbydere på, og hvordan elevgrundlaget kommer til at se ud. Samtidig har vi i dag et pres på nogle af vores uddannelser og bygninger, som vi gerne vil håndtere fornuftigt uden at foregribe beslutninger, der først falder senere.

Hvad er du mest stolt af at have opnået det seneste år?

Jeg er rigtig stolt af at være kommet i gang med mit første byggeprojekt som projektleder i bygherrerollen. Vi er i gang med at renovere fællesfaciliteterne på en af vores skoler, og det er mit første rigtige byggeprojekt. Det har været en stor læring for mig, og jeg glæder mig til at se projektet gå fra tegning til virkelighed. Det er en vigtig milepæl for mig som bygherre og et skridt frem i min udvikling.

“Det mest interessante for mig er at samle de mange forskellige perspektiver, der er i spil, når man bygger – både dem, der handler om drift og funktionalitet, og dem, der handler om brugernes hverdag og oplevelse. Det er i mødet mellem de perspektiver, at man kan skabe gode rammer.”

Vi er i gang med at optimere nogle af fællesfaciliteterne på vores hovedforløbsskoler, og helt konkret arbejder vi med renovering af fællestoiletter. Det er måske ikke et projekt, man normalt taler meget om, men det har faktisk stor betydning for, om man oplever stedet som rart at være. Det er skolehjem, hvor eleverne bor under deres ophold, og de fysiske rammer betyder rigtig meget for trivsel og oplevelse.

Projektet ligger nu hos rådgiver og skal i udbud i det nye år, og jeg glæder mig meget til at se noget gå fra tegning til virkelighed og blive realiseret i praksis.

 

Kom med på konference om fede læringsmiljøer på erhvervsskolerne

Hvordan kan vi indrette attraktive læringsmiljøer på både eksisterende og nye erhvervsskoler, som taler til eleverne og giver dem lyst til at være på skolen? Uddannelseslandskabet er under forandring, og med EPX-uddannelse på vej og udsigt til fusioner og udbudrunde sætter vi fokus på erhvervsskolernes fysiske rum og diskuterer, hvordan man skaber identitet omkring fag og faglighed i skolens fysiske rammer og sikrer tiltrækning og tilknytning af nuværende og kommende elever.

Tilmeld dig her

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

mar
19
Byggeriets aftaler

ABR18: Samarbejde med rådgiver – Aarhus

Bliv klædt på til at navigere sikkert i ABR18. På dette kursus gennemgår vi ABR18 i såvel kontraheringsfasen, som i projekterings- og udførelsesfasen og med eventuelle tvister om projekteringsfejl og mangler.

mar
24
Bæredygtighed

Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med...

mar
25
Byggeri, drift og anlæg

Det gode byggeprogram KBH

Uafhængigt af hvilken udbuds- eller konkurrenceform, man anvender i sit projekt, er byggeprogrammet et essentielt redskab som kan afklare visioner og værdier i projektet. Det gode byggeprogram bliver til i en dialogproces og skaber det...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev

Close the CTA