Nyhed -

12/05/2023

Digitale adgangssystemer kan give bygherren bedre overblik over leverandørkæden

Bygherrer må gerne stille krav om adgangskontrol på byggepladserne, lyder det fra en leverandør. Det gør det nemmere at sikre ordentlige arbejdsforhold og vilkår gennem hele leverandørkæden, samtidig med at der er vigtige data at indsamle, som kan bruges til ESG-rapportering. Det er positivt, at flere i værdikæden nu efterspørger digital adgangskontrol, lyder det fra Bygeherreforeningens vicedirektør, Hanne Ullum. I dag er det primært de store bygherrer, der stiller krav om det.

I stort set alle danske kontrakter bliver der stillet krav om overenskomstmæssig løn og ansættelsesforhold. Igennem de seneste år har det også været debatteret om bygherrerne kan stille krav om digital adgang til byggepladserne, som et værktøj, der kan skabe værdi for både bygherre og entreprenører. 

Kan skabe overblik over leverandørkæderne   

Tine Williams, projektleder for Sikring & Egenkontrol hos MT Højgaard Holding, arbejder til dagligt med bl.a. at lave kontrolindsatser af underentreprenører på de byggepladser, som MT Højgaard koncernen arbejder på. Hun oplever at bruge mange ressourcer på at skabe overblik over, hvem der går på byggepladserne:   

“Når vi udfører kontrol omkring løn- og ansættelsesvilkår på vores byggepladser, er det ofte vanskeligt for os at finde ud af, hvem der egentlig arbejder og har arbejdet på byggepladsen. Vi oplever at leverandørkæderne kan være meget, meget lange” fortæller Tine Williams.   

“Når jeg udtager en underleverandør til kontrol, er mit eneste værktøj at bede ham om at fortælle mig, hvem han har og har haft gående. Har han fx haft 30 udenlandske vikarer inde og arbejde på byggepladsen, uden identifikation og ordentlige løn- og arbejdsforhold, kan han undlade at fortælle om det”.   

Ifølge tal fra Arbejdstilsynet, er bygge- og anlægsbranchen en af de brancher i Danmark med mest social dumping. I perioden mellem 1. januar 2012 og 30. juni 2020 har Arbejdstilsynet i alt givet 9.467 såkaldte arbejdsmiljøreaktioner som en konsekvens af forhold, de har fundet på deres besøg, hvoraf 3/4 dele drejer sig om alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljølovgivningen.    

Tine Williams peger også på at viden om, hvem der opholder sig på byggepladsen, er vigtigt forhold til sikkerhed.   

“Hvis nogen kommer til skade, er det vigtigt at vide, hvem de er, og hvis byggepladsen skal rømmes, bør man lynhurtigt kunne danne sig et over overblik, over hvor mange der opholder sig på pladsen”.  

Fra kontrol til værdiskabende data 

Digitale adgangskontroller på byggepladserne har i flere år været et varmt emne. Flere bygherrer har indført det som krav, og Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen oplever, at det ikke altid er blevet modtaget positivt fra leverandørsiden. Derfor synes hun at det er positivt, at leverandørerne ser værdien i at have styr på, hvem der er på byggepladserne. 

“Det er rigtig godt at høre, at vi nu er flere i værdikæden, som ser værdien af adgangskontrol. Tidligere har det været set som et negativt kontrolelement fra bygherre til udførende, men det ser ud til, at flere har interesse i at have styr på de sociale forhold på byggepladsen” siger hun og fortsætter: 

“Det skyldes ikke mindst et voksende fokus på afrapportering på ESG’er og EU-taksonomi. Det er blevet vigtigere for alle at have styr på leverandørkæder og arbejdsforhold, og det er også afgørende, hvis der sker ulykker på byggepladsen”, udtaler hun.   

Kan indgå i kontrakten 

Spørger man Tine Williams fra MT Højgaards kontrolenhed, kan det være en fordel at bygherren skriver et adgangskontrolsystem ind i kontrakten:   

“Et system, der er bundet op med adgangskort, kan hjælpe os med at registrere komme- og gåtider for underentreprenørerne og deres ansatte. Det kan understøtte os i at sikre, at alle medarbejdere får udbetalt ordentlig løn i forhold til overtid, weekendtakster, der er i overenskomstmæssig overensstemmelse. Det er en fordel, at det kombineres med en aflåst byggeplads med hegn, hvis muligt” siger hun. 

“Det kan derfor være en fordel, hvis der bliver stillet krav om det som del af CSR-kravet, herunder løn og ansættelsesvilkår. Derudover kan et krav om at alle medarbejdere skal bære synlig identifikation også være en stor fordel. Det er et synligt bevis på, at medarbejderen er blevet registreret og har fået adgangskort”. 

“Flere af de større bygherrer er begyndt at indføre krav og digital adgangskontrol, og jeg er overbevist om at vores medlemmer vil se positivt på de entreprenører, som gerne vil etablere det.”, afslutter Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen.  

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Aktuelt

Psykologisk sikkerhed kan gøre at fejl opdages i tide

Fejl og misforståelser kan koste dyrt på bygge- og anlægsprojekter, både i forhold til tid, økonomi, image og samarbejde, og jo senere fejlene kommer på bordet, desto dyrere risikerer de at blive. Bl.a. derfor vinder nye samarbejdsformer frem, som skaber bedre rammer for medarbejdernes psykologiske sikkerhed, hvor der fx er plads til at indrømme fejl uden at blive dømt eller udstødt. Til en workshop i Samarbejdsløftet i marts blev det tydeligt, at begrebet ikke kun er relevant i en snæver byggepladskontekst, men lige så vigtigt for bygherrerne på ledelsesgangene.
12/04/2024/af Sussi Hansen

Kommuner mangler redskaber til bæredygtig byudvikling

Kommunerne sidder med en væsentlig nøgle til bæredygtig udvikling: Det hele starter med planlægningen af hvad, hvor og hvordan, der skal bygges. Men de mangler redskaber og hjemmel i planloven til at stille krav til private bygherrer og ejendomsudviklere. Det viser en ny undersøgelse igangsat af Arkitektforeningen i regi af ”Strateginetværket for bæredygtigt byggeri”. Undersøgelsen kommer også med en række konkrete anbefalinger til politikerne.
10/04/2024/af Andreas Holst-Olesen

Bygherreprisen 2024 sætter fokus på den eksperimenterende og nytænkende bygherre

Nu er der åbent for indstillinger til Bygherreprisen 2024, der i år stiller skarpt på den eksperimenterende og nytænkende bygherre. Med de udfordringer vores samfund og verden står overfor, søger vi i år bygherrer som har lysten, modet og evnen til at eksperimentere og nytænke deres tilgange til byggeri for at dække nye behov og håndtere fremtidens udfordringer inden for bl.a. klimasikring, bæredygtighed og fx ressourceknaphed. Prisen uddeles sammen med Boligfonden Kuben i samarbejde med Licitationen.
05/04/2024/af Sussi Hansen

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

[av_custom_masonry_entries 0_pos_post='' 1_pos_post='' 2_pos_post='' 3_pos_post='' post_terms='Kursusemne,48,50,58,56,57,51,54,49,59,52,63,55' nr_posts='3' nr_off_posts='' post_order='ASC' grid_layout='without_top' top_image='http://bygherreforeningen.kathlab.dk/wp-content/uploads/2018/06/Overblik-over-ændringer-i-AB.jpg' attachment='2544' attachment_size='full' masonry_filter='hide' av_uid='av-jia0oanc' custom_class='']

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev