Nyhed -

01/04/2022

Eksplosive priser i byggeriet: 10 råd til at håndtere prisstigninger på materialer

Byggebranchen er hårdt ramt af mangel på materialer og prisstigninger. Først som følge af coronapandemien og senest krigen i Ukraine. Priserne stiger lige nu nærmest eksplosivt på materialer som træ, glas, stål og isolering. Og rigtig mange af medlemmerne i Bygherreforeningen oplever, at det er overordentligt svært at ramme budgetterne, når nye projekter udbydes. Derfor har Bygherreforeningen nu udgivet 10 gode råd til hvordan prisstigninger kan håndteres.

Priserne på byggematerialer er på himmelfart, og det har stor betydning for landets bygherrer, der lige nu er på usikker grund: 

“Vores medlemmer er meget udfordrede af prisstigninger på byggematerialerne lige nu. Og senest har krigen i Ukraine presset priserne på energi, hvilket egentlig bare forstærker de udfordringer, vi allerede havde i branchen. For mange af vores medlemmer betyder de galopperende priser, at der skal gennemføres sparerunder i projekterne, at udbuddene må gå om eller at projekter helt må udskydes eller opgives, fortælle direktør i Bygherreforeningen, Henrik L. Bang. 

Netop det sidste er en tendens som bliver mere udbredt, lyder det fra direktøren. Senest har BL og KAB fremlagt i en analyse, at 2/3 af alle nye projekter i den almene sektor er sat på hold. Og mange kommuner, regioner og private bygherrer overvejer om de skal udbyde nye projekter eller sætte dem på pause.  

”Desuden oplever branchen, at nogle entreprenører viger tilbage for at byde på et aktuelt projekt fordi priserne er så usikre. Der er stor risiko for, at man får sat prisen for lavt eller løber ind i leveranceproblemer. Så vi står med en svær cocktail af udfordringer, som kan have store negative konsekvenser for branchen.”, lyder det fra direktøren. 

Må holde gang i byggeriet sammen 

Han mener dog, at markedet skal finde nogle veje sammen til at holde gang i byggeriet på trods af de aktuelle udfordringer. Derfor udgiver Bygherreforeningen i dag en række råd til, hvordan bygherrerne kan håndtere prisstigningerne, både i udbuddet og i projektet.  

”Vores hensigt med anbefalingerne er at forsøge at sikre, at prisstigningerne påvirker projekterne mindst muligt. De første handler om, hvordan bygherren allerede i forbindelse med udbuddet kan forberede og ruste sit projekt til mødet med et marked med store prisstigninger. De efterfølgende anbefalinger handler om, hvad man kan gøre, når man har indgået kontrakt og står i situationen, hvor entreprenøren ønsker betaling for ekstraordinære prisstigninger”, siger Henrik L. Bang 

Anbefalingerne er udviklet af foreningens markedsudvalg, og vil blive foldet yderligere ud til et temamøde for medlemmer den 2. juni. 

Find de ti gode råd til at håndtere prisstigninger her

Tilmeld dig temamødet her 

De ti gode råd suppleres af dette notat om ekstraordinære prisstigninger fra Københavns Kommune

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 5
  december
  Byggeriets aftaler - København

  YBL18 – Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

  Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til…

 • 6
  december
  Byggeriets aftaler - Charlottehaven

  ABR18: Bygherrens samarbejde med rådgiver

  Bliv klædt på til at navigere sikkert i ABR18. På dette kursus gennemgår vi ABR18 med særligt fokus på bygherrens perspektiv i såvel kontraheringsfasen, som i projekterings- og udførelsesfasen og…

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  Kan vi opfylde behovene i vores eksisterende portefølje gennem transformation og optimeret drift, eller skal vi bygge nyt? Og når vi transformerer eller bygger nyt, hvordan får vi så planlagt…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev