Nyhed -

14/10/2022

Elever fra hele landet på virtuelt byggepladsbesøg i Køge

Byggeriet har svært ved at tiltrække faglært arbejdskraft, og de unge fravælger de erhvervsfaglige byggeuddannelser. Derfor blev der onsdag sendt live fra et studie på byggepladsen på Sjællands Universitetshospital til op imod 400 folkeskoleelever fra hele landet. Eventet skulle give eleverne et indblik i, hvad branchen byder på samt løn, uddannelse og kultur.

Onsdag formiddag blev der sendt live fra et studie på byggeriet af Sjællands kommende universitetssygehus til folkeskoleelever fra hele landet. Omkring 400 folkeskoleelever så med, da en studievært havde lærlinge, svende, UU-vejledere og mange flere med i studiet for at fortælle, hvad det vil sige at tage en byggefaglig erhvervsuddannelse, og hvilke muligheder det giver.  

Høj løn og grøn dagsorden tiltrækker unge 

Livesendingen bød på både interviews, videoklip og quizzer. Temaerne kom vidt omkring og der blev fortalt om uddannelsesmuligheder, lønforhold, videreuddannelse fra gæsterne i studiet. 

Eleverne talte godt om livet som lærling. En af lærlingene i studiet, Anna Olsen, elektrikerlærling i elektrikervirksomheden Elcon, fremhævede særligt løn og indhold i arbejdet.  

“Man tjener godt som lærling og som fagudlært. Det åbner en masse muligheder, og det er nemt at spare op. Fx har jeg lige købt min egen lejlighed. Men det er nu ikke derfor jeg valgte uddannelsen. Jeg har altid interesseret mig for grøn energi, og jeg har altid godt kunne tænke mig at være med til at være innovativ og lave noget selv” fortæller hun.  

Flere af eleverne, der sad som publikum i studiet og kunne stille spørgsmål var da også særligt nysgerrige på, hvad man får i løn som lærling og fagudlært.  

“Jeg synes at arrangementet her har givet mig mere lyst til at tage en erhvervsfaglig uddannelse. Især efter jeg har hørt hvad en VVSer får i løn” fortalte Julius, elev på FGU i Køge, der var til stede fysisk i studiet. 

Massiv mangel på faglærte 

Initiativet sker i et samarbejde mellem Bygherreforeningen, Region Sjælland og nyhedsmediet Seismogram, der laver nyheder og undervisningsmateriale til unge folkeskoleklasser. Fælles for aktørerne er bekymringen for, at der kommer til at mangle faglært arbejdskraft i byggeriet i de kommende år. Prognoser viser nemlig, at det danske samfund vil mangle omkring 90.000 faglærte i 2030. I byggeriet er tallet omtrent 17.000 faglærte håndværkere i 2025. 

“Der vil komme massiv mangel på arbejdskraft i byggeriet. Det bekymrer vores medlemmer, de professionelle bygherrer, der indkøber og igangsætter byggeri for mange milliarder kr. om året. Derfor er vi glade for at vi sammen med andre gode aktører kan vise unge i hele landet, at der faktisk er mange muligheder med en erhvervsfaglig uddannelse, og at der er brug for dem i byggeriet” udtaler Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen.  

Også i Region Sjælland er det vigtigt at vise byggeriets muligheder:  

“Det er vigtigt for os som region, at vi får en veluddannet befolkning. Så det er oplagt for os at benytte lejligheden til at gøre unge opmærksomme på muligheden for at vælge en erhvervsuddannelse, når vi nu investerer fire milliarder kroner i et hospitalsbyggeri, siger projektdirektør for Projekt Universitetshospital Køge Helle Gaub. 

 

For mere information, kontakt:  

Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen  

 

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

sep
5
Medlemsmøde

Morgenmøde: Bygherrens konkurshåndtering

Vi vil helst undgå dem helt, men hvordan forbereder bygherren sig bedst på potentielle konkurssituationer? Bygherreforeningens Markedsudvalg er klar med 10 konkrete råd til bygherrens håndtering af konkurser. Mød desuden en bygherre, der har stået...

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Anlægsdagen 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev