Nyhed -

28/06/2024

Leder: Flot samarbejde om en mere bæredygtig byggebranche

Byggebranchen kan klappe sig selv på skulderen for at tage den bæredygtige dagsorden til sig. Byggeriet sætter selv ambitiøse klimamål og igangsætter en nødvendig bæredygtig omstilling af sektoren – med hjælp fra kloge penge fra fonde samt via et godt samarbejde også med landets politikere. Det er stærkt og det bør på mange måder kunne inspirere andre brancher i dansk erhvervsliv, lyder det fra Bygherreforeningens direktør Henrik L. Bang.

Vi er glade for, at vi i denne uge kunne annoncere, at Strateginetværket for Bæredygtigt Byggeri fortsætter. Dermed vil byggebranchen kunne videreføre et vigtigt forum for at skabe rammerne for grøn omstilling i vores sektor. Byggebranchen består af mange aktører og lange værdikæder, hvor mange skal gå i samme retning, hvis der skal skabes forandringer. 

I strateginetværket arbejder 120 fageksperter fra 35 forskellige organisationer, virksomheder og forsknings- og udviklingsinstitutioner. Det er afgørende at oprette og pleje sådanne fora, hvis vi vil skabe reelle forandringer i vores branche. Her har vi mulighed for at diskutere udfordringer og igangsætte konkrete udviklingsperspektiver, som peger mod nye løsninger. Og her kan vi blive enige om at gribe forståelser og identificere løsninger som udvikles og implementere dem i branchen. Til branchen og samfundets bedste. 

I en uge, hvor den grønne trepart (igangsat af regeringen med bl.a. erhvervsorganisationer, staten og de grønne organisationer) er blevet enige om at skabe en grøn omstilling af landbruget og vores natur, er det egentligt ret flot, at det i vores branche i høj grad er os selv, som griber fat i vores bæredygtige udfordringer.  

Vi er landets fjerdestørste branche og vi er en af de største ressourceforbrugere og udledere af CO2. Det forpligter. Men faktisk synes jeg også, at vi tager ansvaret på os. Og ofte går bygherrerne foran, hvilket vi som forening animerer til med udgivelser af bæredygtighedspolitikker, som guider både medlemmerne og resten af branchen.  

I de seneste år har vi fået etableret gode samarbejder på tværs af branchen som skal hjælpe os på vej. Vi tror på, at disse samarbejder, skal udvikles og styrkes de kommende år også. Og vi tror på, at vores forening kommer til at spille en vigtig rolle som facilitator og igangsætter af disse samarbejder, overalt hvor det giver mening.  

Vi glæder os derfor til en ny omgang med Strateginetværket for Bæredygtigt Byggeri, som vil køre videre med nye temaer og arbejdsgrupper. Arbejdet skal give indspil til embedsapparatet og landets politikere og klæde dem på til at skabe de bedste rammer for vores fælles bæredygtige fremtid. Og det skal guide branchen i den grønne omstilling. 

Læs mere her.

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

sep
5
Medlemsmøde

Morgenmøde: Bygherrens konkurshåndtering

Vi vil helst undgå dem helt, men hvordan forbereder bygherren sig bedst på potentielle konkurssituationer? Bygherreforeningens Markedsudvalg er klar med 10 konkrete råd til bygherrens håndtering af konkurser. Mød desuden en bygherre, der har stået...

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Anlægsdagen 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev