Nyhed -

05/07/2024

Ny guide klæder bygherren på til at håndtere konkurser

Bygherreforeningen er nu ude med en ny guide, der klæder bygherreorganisationerne på til at håndtere konkurser. Guiden er udarbejdet af foreningens Markedsudvalg og rummer i 10 konkrete råd til bygherrens håndtering af konkurser, bestående af indsatser før, under og efter konkursen

I 2023 måtte 3078 virksomheder i Danmark dreje nøglen om, hvilket er det højeste antal konkurser siden 2010, viser tal fra Danmarks Statistik. Særligt byggebranchen var hårdt ramt. Sidste år oplevede branchen konkurser på 672 aktive virksomheder. Det nyligt lancerede Bygherrebarometer viser, at bygherrerne også opfatter konkurser som en væsentlig udfordring i 2024.  

Bygherren kan ved entreprenørens konkurs ende i en vanskelig situation – hvad enten man er en lille privat bygherre, eller en større professionel bygherre. Sørger man ikke for at dække sig ind inden, risikerer bygherren at stå med et ufærdigt byggeri, en stor ekstraregning, og ingen virksomheder, der vil gøre arbejdet færdigt. For at imødekomme denne udfordring, har Bygherreforeningens Markedsudvalg nu udarbejdet en guide, der skal hjælpe bygherreorganisationer med at håndtere konkurser med indsatser før, under og efter en konkurs.  

Grundig forberedelse er vejen frem 

Der er ikke en entydig facitliste i håndtering af konkurser, men der kan være nogle fællestræk og jura, som går igen fra projekt til projekt. I alle tilfælde er grundig forberedelse nøglen til konkurshåndtering, lyder det fra Bygherreforeningens direktør, Henrik L. Bang: 

”De seneste år har der været usædvanlig mange konkurser i byggeriet. Det er en rigtig ærgerlig udvikling, for en konkurs rammer mange parter i en byggesag – både bygherre, entreprenørens medarbejdere og involverede underentreprenører og leverandører. Markedsudvalget har sammensat en række gode råd – både til hvordan man forbereder sig, men også hvordan man kan bidrage til at undgå konkursen, samt til hvordan man kommer godt videre med at få projektet færdiggjort”. 

Michael Nielsen-Elgaard, vicedirektør i det almene boligselskab KAB, deler denne opfattelse. Han har selv håndteret flere entreprenørkonkurser, og har efterhånden fået en del erfaringer, som han har bidraget med til guiden:  

”Det vigtigt at gøre sig nogle overvejelser omkring risikoen for konkurs, allerede inden den indtræffer. En konkurs er nemlig altid forbundet med stor usikkerhed, både i forhold til tidsforløbet og de økonomiske konsekvenser for det aktuelle projekt. Konkursen medfører ofte forsinkelser og ekstraomkostninger og kan have vidtrækkende konsekvenser for bygherreorganisationen, projektet og for de berørte interessenter – i vores tilfælde også beboere, som risikerer at flytte senere ind end forventet. 

Når konkursen rammer, skal der handles hurtigt 

 En af de ting, der bliver lagt vægt på i guiden, er behovet for at være hurtigt på aftrækkeren, når konkursen rammer. Det handler bl.a. om at få informeret og orienteret relevante interessenter, både internt og eksternt, og der kan være flere grænseflader, der skal aktiveres. Derudover skal alle betalinger standses, byggepladsen skal sikres, og der skal skabes et overblik.  

 I KAB har man fx udbredt kendskabet til processer for konkurser internt i organisationen, som en måde at sikre muligheden for hurtig handling på.  

”Det handler bl.a. om at lukke byggepladsen af og sætte overvågning på for sikring af materialer, standse alle betalinger – på den konkrete sag og eventuelt andre sager med de samme aktører, skabe sig overblik over interessenter, kontakte en advokat der kan håndtere de juridiske aspekter” forklarer Michael Nielsen-Elgaard og fortsætter:  

”Det næste der sker er, at vi danner os et billede af stadet og økonomien og ser på, hvilke kontraktlige forpligtelser, der mangler samt hvilke mangler, der er ved det udførte. Her benytter vi os blandt andet af fotoregistrering og dokumentering. Derudover ser vi på, hvilke andre parter på sagen, der har interesse i at redde eget skind – på bekostning af vores projekt. Det er typisk underentreprenører, som også er berørte af konkursen. Hele vejen igennem sørger vi for at håndhæve egne interesser. Med denne ’førstehjælp’ har vi gode forudsætninger for at komme videre og styre projektet sikkert i mål”, afslutter han.  

 

Bliv klogere på håndtering af konkurser på morgenmøde

Den 5. september afholder Bygherreforeningen et morgenmøde, der kan gøre dig klogere på bygherrens håndtering af konkurser med afsæt i rådene i den nye guide. Her kan du møde Signe Sønderskov, direktør for byggeri og byudvikling i den almene Domea.dk, der har oplevet at blive ramt af konkurser på hendes byggeprojekter. Hun vil fortælle om konkrete erfaringer, hvor en stor rammeaftale blev ramt ikke bare af én, men af hele fire konkurser.  

Hent guiden 

Tilmeld dig morgenmødet 

Nyheden er skrevet af Freya Ghadban Andersen

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

sep
5
Medlemsmøde

Morgenmøde: Bygherrens konkurshåndtering

Vi vil helst undgå dem helt, men hvordan forbereder bygherren sig bedst på potentielle konkurssituationer? Bygherreforeningens Markedsudvalg er klar med 10 konkrete råd til bygherrens håndtering af konkurser. Mød desuden en bygherre, der har stået...

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Anlægsdagen 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev