Nyt samarbejde skal skabe flere lærlinge på KAB-Fællesskabets renoveringer - Bygherreforeningen

Nyhed -

31/03/2022

Nyt samarbejde skal skabe flere lærlinge på KAB-Fællesskabets renoveringer

En ny samarbejdsaftale mellem KAB og Bygherreforeningen skal sikre, at der fremover er mindst 14 % lærlinge på bygge- og renoveringssager i KAB-Fællesskabet. Samarbejdsaftalen sker som en del af projektet "Bygherre skaber lærepladser", hvor flere almene bygherrer bliver understøttet af Bygherreforeningen i et systematisk arbejde med at skabe lærepladser

Når der i fremtiden skal bygges og renoveres i KAB-Fællesskabet, bliver det med flere lærlinge end hidtil. Det er resultatet af den nye samarbejdsaftale mellem KAB og Bygherreforeningen, som kommer på baggrund af Grøn Boligaftale 2020. Her bliver det fra politisk side påkrævet, at 14 % af de ansatte på almene byggesager er lærlinge.

Den nye aftale betyder, at KAB vil stille krav til samarbejdspartnere om flere lærepladser, og på den måde bidrage til, at flere unge kan få en faglært uddannelse inden for byggeriet. Ofte sker det nemlig, at arbejdet med at skabe lærepladser bliver nedprioriteret, når byggeriet først er gået i gang. Og med en stigende mangel på arbejdskraft i byggeriet, er det nødvendigt, at der bliver uddannet flere faglærte:

”Det er vigtigt for os at sikre flere lærepladser. Prognoser peger på, at der i 2025 vil mangle omkring 17.000 faglærte i byggeriet, og det er en stor udfordring i forhold til vores ambitioner for fremtidens almene byggeprojekter. Med denne aftale påtager vi os et større ansvar for at få flere lærlinge involveret i vores bygge- og renoveringssager, og det er en opgave, vi er glade for at løfte” siger Michael Nielsen-Elgaard, vicedirektør i KAB og fortsætter:

”Samtidig får vi gennem samarbejdet med Bygherreforeningen nogle redskaber og et mere systematisk fokus på lærlingeområdet, der understøtter vores ønske i KAB-Fællesskabet om at skabe en bæredygtig model for uddannelse og social beskæftigelse på alle vores bygge- og renoveringssager.”

Behov for en målrettet indsats

Bygherreforeningen har stor erfaring med arbejdet med at skabe lærepladser. I 2019 igangsatte de ”Byg Med Unge Alliancen”, og senest er projektet ”Bygherrer skaber lærepladser” sat i søen. Viden og erfaringer herfra skal de kommende tre år være med til at understøtte de almene boligorganisationers indsats for at få flere lærlinge på deres byggesager.

“Som igangsætter og indkøber af byggeri, har de almene bygherreorganisationer et ansvar for at sikre, at deres samarbejdspartnere løfter opgaven med at uddanne flere lærlinge rundt omkring på de enkelte byggeprojekter. Men det er ikke altid ligetil, og vi er derfor glade for at kunne understøtte med værktøjer og metoder, der kan gøre arbejdet mere systematisk og målrettet,” fortæller Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen.

Lokale unge skal i lære

Samarbejdet skal bl.a. også understøtte, at unge i og omkring lokalområdet, der har hænderne skruet godt på og har lyst til at uddanne sig inden for byggeriet, kan komme i lære på KABs mange almene renoveringssager.

“Vi vil samarbejde med den boligsociale enhed i KAB, som sammen med lokale aktører har fokus på at få lokale unge matchet med relevante lærepladser på byggerierne. På den måde får entreprenørvirksomheden et større rekrutteringsgrundlag, og der kommer flere nye profiler i spil. Vi har nemlig brug for at få fat på en bredere målgruppe, hvis vi skal uddanne alle de faglærte, som vi har behov for i byggeriet. Det er helt afgørende, at vi får vist mange flere, at byggeriet rummer spændende karrieremuligheder med velbetalte jobs og potentiale for videreuddannelse”” siger Hanne Ullum.

 

For mere information, kontakt:

Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen. Tlf.: 53586674

Michael Nielsen-Elgaard, vicedirektør i KAB. Tlf.: 23 32 27 98.

Fakta om projektet
Indsatsen er en del af Bygherreforeningens projekt ”Bygherrer skaber lærepladser”, som realiseres med bevillinger fra TrygFonden, Landsbyggefonden, og Grundejernes Investeringsfond på i alt 5,6 mio. kr. I projektet skal der udvikles konkrete metoder og værktøjer, som bygherrer, entreprenører og erhvervsskoler kan bruge til at sikre, at de politiske krav om 14 % lærlinge på almene byggerier bliver realiseret. Det forventes, at der vil blive skabt 3.400 lærepladser, som et direkte resultat af kravet. Indsatsen skal desuden hjælpe hele byggebranchen til at rekruttere og fastholde unge og unge voksne, der er i lære.

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

maj
28
Byggeriets aftaler

YBL18: Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til opgaven, og hvordan kan du...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherrefestival 2024

Tilmeld dig en dag, hvor du kan blive inspireret, netværke og få nye faglige perspektiver. Til Bygherreforeningens festival samler vi medlemmerne til en faglig festdag for professionelle bygherrer. Her kan du opleve tankevækkende oplæg og...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherreforeningens 25-års jubilæum!

I år har Bygherreforeningen 25-års jubilæum. Vi afholder derfor en festlig fejring heraf i forlængelse af vores årlige medlemsfestival. Jubilæumsfejringen er åben for alle i branchen. Vi glæder os til at se dig!

jun
4
Velfærdsbyggeri

Sådan bygger vi verdens bedste plejebolig

Plejeboligbyggeri er en kompleks størrelse, både fordi boliger og fællesarealer skal fungere for hjem og arbejdsplads, men også fordi plejeboligbyggeri er omfattet af meget lovgivning. Den stigende kompleksitet i byggeriet kombineret med en voksende andel...

jun
11
Bæredygtighed

Morgenmøde: Nye krav om selektiv nedrivning

Fra 1. juli bliver bygherrer og nedrivere underlagt flere krav, når de totalnedriver bygninger på 250 kvadratmeter eller mere. Men ved du nok om selektiv nedrivning og ressourcekortlægning? Og er du klar til at håndtere...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev