Nyhed -

13/01/2023

Nytårskuren i stort comeback – se billederne fra dagen

Danmarks bygherrer var samlet til årets første store netværksevent i Bygherreforeningen, nytårskuren, som gjorde comeback efter to års corona-nedlukning. Her skålede private investorer, developere, almene, kommunale og statslige bygherrer med hinanden og diskuterede på kryds og tværs, hvad deres rolle er i forhold til de mange kriser og udfordringer, vores samfund står overfor nu. Et stærkt panel af bygherrer og politikere diskuterede bygherrens rolle i den grønne omstilling. Vi glæder os til at samle vores medlemmer igen til næste store medlemsevent, Bygherrefestivalen, som løber af stablen til sommer.

Mange af Danmarks bygherrer var samlet til årets første store netværksevent i Bygherreforeningen, nytårskuren, som gjorde et stort comeback efter to års coronanedlukning.

Her skålede private investorer, developere, almene, kommunale og statslige bygherrer hinanden godt ind i det nye år og diskuterede på kryds og tværs, hvad deres rolle er i forhold til de mange kriser og udfordringer, vores samfund står overfor nu.

Vi havde samlet et stærkt panel bestående af Magnus Emanuel fra CPH Village, Olli Fischer, næstformand i Bygherreforeningen og Head of Living i NREP og to politiske repræsentanter, Mette Reissmann fra Socialdemokratiet og Søren Egge Rasmussen fra Enhedslisten. Frederik Buhl Kristensen, redaktør på Byrummonitor, var moderator på debatten.

 

Debatten handlede bl.a. om bygherrernes rolle i den bæredygtige omstilling. Det er bygherrerne, der skal komme med løsningerne og initiativerne, og politikerne, der skal komme med kravene, lød en af pointerne. Og politikerne vil gerne i dialog med bygherrerne for at blive klogere på de barrierer og stopklodser, der er for et grønnere byggeri.

Næste store event, der samler Danmarks bygherrer, er Bygherrefestivalen. Et fagligt og festligt netværksarrangement eksklusivt for medlemmer af Bygherreforeningen, der skal udfordre og inspirere til nytænkning gennem debat, oplæg og netværk.

Læs mere om Bygherrefestivalen her

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 7
  juni
  Byggeriets aftaler - København

  Grundlæggende entrepriseret for bygherrer

  På dette kursus får du en grundlæggende introduktion til byggeriets aftaleforhold. Kurset tager dig igennem de grundlæggende organisatoriske forhold i byggesager og giver dig en god platform til at overskue…

 • 5
  september
  Byggeriets aftaler - Aarhus

  AB18 for bygherrer

  På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af det nye aftalesystem – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser. Kurset sætter fokus på…

 • 6
  september
  Strategi og ledelse - København

  Bygherrernes Projektlederuddannelse

  Bygherreforeningens projektlederuddannelse er direkte målrettet de udfordringer, du står over for i rollen som projektleder på et byggeprojekt. Uddannelsen udbydes i samarbejde med Implement Consulting Group, og klæder dig på…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev