Nyhed -

29/06/2022

Offentlige bygherrer er også underlagt sanktioner mod Rusland

EU vedtog tidligere året den femte pakke af sanktioner mod Rusland som følge af invasionen af Ukraine. Offentlige bygherrer er også underlangt sanktionerne, og Bygherreforeningens Markedsudvalg opfordrer derfor til at man som bygherre gennemgår sine kontrakter med henblik på at overveje om, der skal foretages ændringer.

Som følge af Ruslands invasion af Ukraine, vedtog EU tidligere på året den femte pakke af sanktioner mod Rusland. Det kan have konsekvenser for offentlige bygherrer, der er underlagt sanktionerne. Bygherreforeningens Markedsudvalg følger udviklingen, og opfordrer offentlige bygherrer til at være opmærksomme:  

Vær opmærksom på jeres kontrakter

”Offentlige bygherrer skal være opmærksomme på, at de er underlagt regler i forhold til leverancer fra Rusland. Derfor opfordrer vi til at man som offentlig bygherre gennemgår sine kontrakter med henblik på at undersøge, om der er forhold der gør, at der skal foretages ændringer”, fortæller direktør i Bygherreforeningen, Henrik L. Bang. 

Sanktionerne betyder bl.a. at offentlige bygherrer ikke må tildele den for kontrakten relevante tærskelværdi til følgende personer eller organisationer:  

Russiske statsborgere, virksomheder eller andre juridiske personer, som er etableret i Rusland; 

Ikke-russiske virksomheder, som (direkte eller indirekte) ejes med mere end 50 % af en russisk statsborger eller virksomhed 

Ikke-russiske virksomheder, som handler på vegne af en russisk statsborger eller virksomhed. 

Dette fremgår af en opdatering fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. 

”Samtidig medfører sanktionerne, at ovenstående personer og virksomheder ikke må gennemføre igangværende offentlige kontrakter. For kontrakter, som er indgået inden den 9. april 2022, træder forbuddet dog først i kraft den 10. oktober 2022”, fortæller Bygherreforeningens direktør.

Han nævner desuden at russiske underleverandører og støttende enheder er også omfattet af sanktionerne, hvis deres bidrag udgør 10 % eller mere af kontraktens værdi. 

En vanskelig opgave

Direktøren medgiver, at det kan være noget af en opgave at finde ud af, om der er russiske leverancer eller relationer forbundet med indkøb: 

”Jeg ved at flere af vores medlemmer er i gang med at gennemgå deres igangværende kontrakter med henblik på at vurdere, om sanktionerne medfører, at der skal foretages ændringer. Ligeledes vil der være fokus på at undersøge leverandørernes valg af underleverandører. Fx påtænker enkelte af vores offentlige medlemmer at sende et hyrdebrev ud til alle deres leverandører”, slutter direktøren. 

Læs Konkurrence og Forbrugerstyrelsens notat vedrørende EU’s sanktioner mod Rusland og konsekvenser for offentlige kontrakter: https://www.kfst.dk/media/ttzn3gli/eu-s-sanktioner-mod-rusland-og-konsekvenser-for-offentlige-kontrakter.pdf 

Nyheden er skrevet af Jesper Mailm

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  I 2024 samler Bygherreforeningen og Dansk Facilities Management igen branchen til en spændende dag med fokus på den vigtige brobygning mellem drift og byggeri. Vær med, når vi sammen ser…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København & Online

  Uddannelsesforløb: Byggeriets aftaler

  Vi har samlet et uddannelsesforløb til dig, der vil have grundigt kendskab til byggeriets aftaler. Forløbet består af en række kurser, som Bygherreforeningen anbefaler bygherrer, der arbejder med aftaler i…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København

  AB18 for bygherrer

  På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev