Offentlige bygherrer er også underlagt sanktioner mod Rusland - Bygherreforeningen

Nyhed -

29/06/2022

Offentlige bygherrer er også underlagt sanktioner mod Rusland

EU vedtog tidligere året den femte pakke af sanktioner mod Rusland som følge af invasionen af Ukraine. Offentlige bygherrer er også underlangt sanktionerne, og Bygherreforeningens Markedsudvalg opfordrer derfor til at man som bygherre gennemgår sine kontrakter med henblik på at overveje om, der skal foretages ændringer.

Som følge af Ruslands invasion af Ukraine, vedtog EU tidligere på året den femte pakke af sanktioner mod Rusland. Det kan have konsekvenser for offentlige bygherrer, der er underlagt sanktionerne. Bygherreforeningens Markedsudvalg følger udviklingen, og opfordrer offentlige bygherrer til at være opmærksomme:  

Vær opmærksom på jeres kontrakter

”Offentlige bygherrer skal være opmærksomme på, at de er underlagt regler i forhold til leverancer fra Rusland. Derfor opfordrer vi til at man som offentlig bygherre gennemgår sine kontrakter med henblik på at undersøge, om der er forhold der gør, at der skal foretages ændringer”, fortæller direktør i Bygherreforeningen, Henrik L. Bang. 

Sanktionerne betyder bl.a. at offentlige bygherrer ikke må tildele den for kontrakten relevante tærskelværdi til følgende personer eller organisationer:  

Russiske statsborgere, virksomheder eller andre juridiske personer, som er etableret i Rusland; 

Ikke-russiske virksomheder, som (direkte eller indirekte) ejes med mere end 50 % af en russisk statsborger eller virksomhed 

Ikke-russiske virksomheder, som handler på vegne af en russisk statsborger eller virksomhed. 

Dette fremgår af en opdatering fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. 

”Samtidig medfører sanktionerne, at ovenstående personer og virksomheder ikke må gennemføre igangværende offentlige kontrakter. For kontrakter, som er indgået inden den 9. april 2022, træder forbuddet dog først i kraft den 10. oktober 2022”, fortæller Bygherreforeningens direktør.

Han nævner desuden at russiske underleverandører og støttende enheder er også omfattet af sanktionerne, hvis deres bidrag udgør 10 % eller mere af kontraktens værdi. 

En vanskelig opgave

Direktøren medgiver, at det kan være noget af en opgave at finde ud af, om der er russiske leverancer eller relationer forbundet med indkøb: 

”Jeg ved at flere af vores medlemmer er i gang med at gennemgå deres igangværende kontrakter med henblik på at vurdere, om sanktionerne medfører, at der skal foretages ændringer. Ligeledes vil der være fokus på at undersøge leverandørernes valg af underleverandører. Fx påtænker enkelte af vores offentlige medlemmer at sende et hyrdebrev ud til alle deres leverandører”, slutter direktøren. 

Læs Konkurrence og Forbrugerstyrelsens notat vedrørende EU’s sanktioner mod Rusland og konsekvenser for offentlige kontrakter: https://www.kfst.dk/media/ttzn3gli/eu-s-sanktioner-mod-rusland-og-konsekvenser-for-offentlige-kontrakter.pdf 

Nyheden er skrevet af Jesper Mailm

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

aug
29
Medlemsmøde

Bygherre Briefing

Velkommen til Bygherre Briefing, der med sit skarpe format giver dig indblik i aktuelle emner, og dykker ned i et af de vigtigste emner blandt landets bygherrer netop nu.

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Bygherrernes anlægsdag 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev