Leder: Vi skal rykke tættere sammen som branche - Bygherreforeningen

Blog -

25/11/2022

Leder: Vi skal rykke tættere sammen som branche

Peter Fangel Poulsen og Olli Fischer, formand og næstformand i Bygherreforeningen har et budskab til byggebranchen.

Efter mange år med vækst og fremgang er byggeriet, ligesom resten af økonomien, ramt af stigende usikkerhed. Vi kom flot igennem coronapandemien, men prisstigninger på energi og materialer samt rentestigninger har det seneste år sat sine spor.  

For nyligt udkom Bygherreforeningen med sit barometer for 2023. Og måske var det overraskende, at der trods krisestemning fortsat er høje byggeambitioner i Danmark. Faktisk rekordhøje. Der er planer om store byggeprojekter for 141 mia. kr. i 2023.  

Men usikkerheden har sneget sig ind som en følgesvend. 38 pct. af vores medlemmer regner allerede nu med, at de kommer til at aflyse eller udskyde projekter det kommende år. Og faktisk svarer hele 26 pct., at de har projekter, som endnu ikke ved, om de kommer til at gennemføre eller aflyse. Situationen er usikker. Betydeligt mere usikker end den plejer at være. Dette på trods af, at meget tyder på, at priserne er begyndt at falde. at priserne er begyndt at falde.   

Vi ved fra tidligere, at usikkerhed ofte har en høj pris. Aktuelt er risikoen, at der i alle lag af et byggeprojekt bliver lagt en ekstra faktor på, som skal dække situationer og omkostninger, som man ikke kunne forudse. Byggeriet bliver dermed ekstra dyrt og svært overhovedet at gennemføre.  

Dialog kan mindske usikkerhed 

Vi står lige nu i en situation, hvor vi skal rykke tættere sammen som branche. Kriser har det med at gå over. Men de valg vi træffer nu på byggeriets vegne, skal de kommende generationer leve med.  

Vi har en forpligtigelse til fortsat at være ambitiøse med de løsninger vi vælger. Særligt i forhold til bæredygtighed. Derfor bør vi bruge lejligheden til i højere grad at søge dialogen med hinanden for at mindske usikkerheden. Projekter, som bliver voldsomt nedgearet, udskudt eller spares helt væk, kan rumme et vist samfundstab. Dette tab har vi alle en interesse i at minimere.  

Ingen vil spilde tiden 

Der er ingen – hverken bygherrer eller tilbudsgivere – der ønsker at spilde tiden på projekter eller udbud, der ikke bliver til noget. Men tidens usikkerhed betyder, at det er svært for bygherrer og rådgivere at forudse og ramme markedet rigtigt med projektbudgetter. Derfor er der brug for dialog om, hvor markedet er p.t., og der er brug for, at vi sammen finder løsninger, der er robuste for markedets udsving. Denne dialog skal ideelt set ligge før udbuddet, hvorefter mange elementer i projektet låses – og det er slet ikke så umuligt at agere, som mange måske tror.

Nyheden er skrevet af Peter Fangel Poulsen & Ollie Fischer

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

maj
28
Byggeriets aftaler

YBL18: Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til opgaven, og hvordan kan du...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherrefestival 2024

Tilmeld dig en dag, hvor du kan blive inspireret, netværke og få nye faglige perspektiver. Til Bygherreforeningens festival samler vi medlemmerne til en faglig festdag for professionelle bygherrer. Her kan du opleve tankevækkende oplæg og...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherreforeningens 25-års jubilæum!

I år har Bygherreforeningen 25-års jubilæum. Vi afholder derfor en festlig fejring heraf i forlængelse af vores årlige medlemsfestival. Jubilæumsfejringen er åben for alle i branchen. Vi glæder os til at se dig!

jun
4
Velfærdsbyggeri

Sådan bygger vi verdens bedste plejebolig

Plejeboligbyggeri er en kompleks størrelse, både fordi boliger og fællesarealer skal fungere for hjem og arbejdsplads, men også fordi plejeboligbyggeri er omfattet af meget lovgivning. Den stigende kompleksitet i byggeriet kombineret med en voksende andel...

jun
11
Bæredygtighed

Morgenmøde: Nye krav om selektiv nedrivning

Fra 1. juli bliver bygherrer og nedrivere underlagt flere krav, når de totalnedriver bygninger på 250 kvadratmeter eller mere. Men ved du nok om selektiv nedrivning og ressourcekortlægning? Og er du klar til at håndtere...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev