Rekordår i Bygherreforeningen – 53 nye medlemmer i 2022 - Bygherreforeningen

Nyhed -

16/12/2022

Rekordår i Bygherreforeningen – 53 nye medlemmer i 2022

2022 har sat rekord for antal nye medlemmer i Bygherreforeningen. Foreningen er i år vokset med 53 organisationer, der både tæller private, kommunale, almene, uddannelsesinstitutioner og bygherrerådgivere. I det nye år bliver der rig mulighed for at samles til større netværksevents eksklusivt for medlemmer.

Bygherreforeningen har siden 1999 samlet landets professionelle bygherrer og arbejder for at fremme byggeriets udvikling, varetage bygherrernes interesser og for at sikre et godt grundlag for viden og kompetenceudvikling blandt bygherrerne. I år har der været en rekordhøj stigning i medlemstilstrømningen:  

“Vi er stolte af, at vi i 2022 har sat rekord med 53 nye medlemmer. I år er det især blandt de private og kommunale bygherrer og bygherrerådgiverne at vi ser en medlemsvækst. Men også blandt de statslige uddannelsesinstitutioner, hvor ni uddannelsesinstitutioner slutter sig til medlemskredsen, der nu består af mere end 250 professionelle bygherreorganisationer fra Danmark, Grønland og Færøerne” siger Henrik L. Bang, direktør i Bygherreforeningen.   

I årets sidste måned har syv nye medlemmer meldt sig ind. Det tæller de private bygherrer Liljeborg Aktieselskab, AlmenR, Stensdal Group A/S og A. Engaard A/S samt Københavns Erhvervsakademi Facility, Vestforbrændingen samt bygherrerådgiveren Moalem Weitemeyer.  

“Vi ser det øgende medlemstal som et tegn på, at der er et voksende behov for at mødes og dele viden med andre bygherrer om, hvordan man kan professionalisere rollen og udvikle sine kompetencer. Bl.a. derfor samler vi fra den 1. januar 2023 vores udbud af kurser, arrangementer og uddannelser under navnet Bygherreforeningens ”Bygherreakademi”” siger Henrik L. Bang.  

Rig mulighed for at samles i 2023 

Og i det nye år samler Bygherreforeningen nye og gamle medlemmer til en række store begivenheder.  

“De seneste to år har coronapandemien forhindret os i at afholde nytårskur, som ellers traditionen tro har været et af årets store samlingspunkter for vores medlemmer. Men i år byder vi igen nye og gamle medlemmer velkommen til en nytårskur med både politikere og bygherrer i debatpanelet og rig mulighed for netværk på kryds og tværs” siger Henrik L. Bang.   

Derudover løftede foreningen for kort tid siden sløret for en nyskabelse, den såkaldte Bygherrefestival, der i slutningen af foråret vil samle medlemmer til et stort anlagt og utraditionelt arrangement: 

“Bygherrefestivalen bliver årets store netværksevent for bygherrer, hvor du kan høre over 30 oplægsholdere fordelt på tre scener, deltage i spændende debatter og udvide dit professionelle netværk i ægte festivalstemning med god musik og lækker forplejning på Refshaleøen i København. Vi sætter aktuelle udfordringer og muligheder op til diskussion, og temaet er bæredygtighed og den tredobbelte bundlinje” afslutter Henrik.   

Er der noget du savner i foreningen, eller har du en idé til et medlemsmøde, så tag fat i os 

Læs mere om fordelene som medlem i Bygherreforeningen

Her er listen med de nye medlemmer fra 2022

Enggaard A/S

Afry 

Allerød Kommune 

Almenr 

Arbejdernes Andels Boligforening 

Art Concept 

BDO Advisory 

Blicher Development ApS 

Boligselskabet Sct. Jørgen 

Boligselskabet Viborg 

Brade Group ApS 

CoBricks A/S 

Connect Estate 

Ejendomsfonden Vandkulturhuset Papirøen 

EUC Syd 

Frame ApS 

Frederiksberg Kommune 

FRIIS & MOLTKE 

Guldager Rådgivning Aps 

Halsnæs Kommune 

Heimstaden 

Juulsbjerg Ejendomme 

Københavns Erhversakademi, Facility 

Københavns Professionshøjskole 

Liljeborg Aktieselskab 

M+ Ejendomme A/S 

Middelfart Kommune, Ejendomscentret 

MIERA Rådgivning 

Moalem Weitemeyer 

Nøhr & Sigsgaard Arkitektfirma 

OK-Fonden 

PDplus Advisers ApS 

PFA Pension 

Professionshøjskolen Absalon 

Randers Kommune 

Rebild Kommune

Rescale 

Ringsted Kommune 

SEEbuild 

Statens Serum Institut 

Stensdal Group A/S 

Svendborg Kommune 

Syddansk Erhvervsskole 

Syddjurs Kommune, Team Ejendomme 

TECHCOLLEGE 

Tivoli 

Tønder kommune 

University College Nordjylland 

Viborg Kommune, Byggeri 

Wihlborgs 

ZBC 

Zealand 

 

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

maj
28
Byggeriets aftaler

YBL18: Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til opgaven, og hvordan kan du...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherrefestival 2024

Tilmeld dig en dag, hvor du kan blive inspireret, netværke og få nye faglige perspektiver. Til Bygherreforeningens festival samler vi medlemmerne til en faglig festdag for professionelle bygherrer. Her kan du opleve tankevækkende oplæg og...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherreforeningens 25-års jubilæum!

I år har Bygherreforeningen 25-års jubilæum. Vi afholder derfor en festlig fejring heraf i forlængelse af vores årlige medlemsfestival. Jubilæumsfejringen er åben for alle i branchen. Vi glæder os til at se dig!

jun
4
Velfærdsbyggeri

Sådan bygger vi verdens bedste plejebolig

Plejeboligbyggeri er en kompleks størrelse, både fordi boliger og fællesarealer skal fungere for hjem og arbejdsplads, men også fordi plejeboligbyggeri er omfattet af meget lovgivning. Den stigende kompleksitet i byggeriet kombineret med en voksende andel...

jun
11
Bæredygtighed

Morgenmøde: Nye krav om selektiv nedrivning

Fra 1. juli bliver bygherrer og nedrivere underlagt flere krav, når de totalnedriver bygninger på 250 kvadratmeter eller mere. Men ved du nok om selektiv nedrivning og ressourcekortlægning? Og er du klar til at håndtere...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev