Blog -

04/12/2017

Skru ned for energiforbruget og op for det kommunale ansvar

Blogindlæg skrevet Af: Thomas Damkjær Petersen, formand for Ingeniørforeningen, IDA

 

Nu er kommunalvalget vel overstået og næste skridt er politikker og indsatser for de nye kommunalbestyrelser. Jeg vil opfordre landets borgmestre og kommunalbestyrelser til at træde ind i arbejdet for energibesparelser. Ikke kun på egen matrikel, men også hos borgerne og hos virksomhederne i kommunen.

 

Prisen på vedvarende energi falder, og i glædesrusen kan man nemt lade rive sig med og bare bruge løs. Men træerne vokser som bekendt jo ikke ind i himlen, og der er grund til at tage en dyb indånding. Når prisen for at producere fra vindmøller og solceller falder, så får vi billig el baseret på vedvarende energi. Det er virkeligt godt, men når vi opgør vores energibehov, så er varme en meget væsentlig del – og der er et stykke vej fra el til varme. Det vil sige, at oven i prisen skal lægges transformation, distribution og konvertering af el til varme. Samlet set betyder det regnestykke, at vi skal i gang med at se på, hvordan vi kan energieffektvisere vores bygninger. IDAs Energivison 2050 viser, at der er god samfundsøkonomi i, at vi årligt sparer mindst 1 pct. af energiforbruget til opvarmning samtidig med, at vi omstiller til vedvarende energi.

 

I IDA mener vi, at kommunerne skal ud til borgerne og virksomhederne. For energibesparelser er i høj grad et lokalt ansvar. Energibesparelser foregår i private hjem og hos virksomhederne – og her er kommunen jo på alle mulige områder en partner. Energiselskabernes rolle som initiativtager til energibesparelser er i disse år udfordret, og hvorfor er det ikke kommunerne, der så tager over?

 

Energibesparelser spiller bedst, når de foretages sammen med almindelig renovering af huset. Når tag og vinduer skiftes, når badeværelser renoveres og hvad vi ellers over årene foretager af reparationer og forbedringer af vores bygninger. Her skal det indtænkes, hvordan vi kan spare på energien. Kommunerne kender bygningsmassen. Kommunen ved, hvor parcelhusene fra 80’erne ligger, og dér hvor alle ejerne står over for den store renovering. Det giver god mulighed for informationsaktiviteter og fælles projekter. Der er allerede erfaringer fra nogle kommuner fx Gladsaxe og Sønderborg med koordineret energirådgivning til bygningsejere. Vi ser ejerforeninger, der med lidt rådgivning kan få fælles tilbud og billigere energieffektive løsninger. Det skaber både energibesparelser og lokale arbejdspladser.

 

Digitalisering af energi- og vandområdet giver en masse muligheder for at finde potentielle besparelser og på at følge op på konkrete besparelser. Vi vil anbefale kommunerne at bruge de digitale muligheder for at få overblik over potentialerne, men især for at følge op på gennemførsel af energibesparelserne. Det gælder om løbende at kunne monitorere indsatsen, så vi kan se at vi får noget ud af vores investeringer og så vi kan fastholde fokus på målet om energibesparelserne.

 

I IDA mener vi, at energibesparelserne er en vigtig del af en kosteffektiv grøn omstilling. Her spiller besparelser i relation til opvarmning en vigtig rolle. Vi mener, at energieffektiviseringer er lokale, og at kommunerne derfor skal spille en meget større rolle, hvis den grønne omstilling skal være effektiv og nærværende.

 

Dette blogindlæg er tidligere udgivet på renoveringpaadagsordenen.dk. Denne platform er nedlagt, hvorfor indlægget er genudgivet på bygherreforeningen.dk, der tidligere har varetaget driften heraf.

 

Nyheden er skrevet af

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 5
  december
  Byggeriets aftaler - København

  YBL18 – Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

  Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til…

 • 6
  december
  Byggeriets aftaler - Charlottehaven

  ABR18: Bygherrens samarbejde med rådgiver

  Bliv klædt på til at navigere sikkert i ABR18. På dette kursus gennemgår vi ABR18 med særligt fokus på bygherrens perspektiv i såvel kontraheringsfasen, som i projekterings- og udførelsesfasen og…

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  Kan vi opfylde behovene i vores eksisterende portefølje gennem transformation og optimeret drift, eller skal vi bygge nyt? Og når vi transformerer eller bygger nyt, hvordan får vi så planlagt…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev