Nyhed -

12/08/2020

Digital lærlingekampagne skabte lokal goodwill

En rekrutteringskampagne af struktørlærlinge til hospitalsbyggeriet i Køge fik hurtigt vind i sejlene på Facebook, og nåede efter få uger ud til en stor del af befolkningen på Sjælland og skabte også goodwill hos den lokale borgmester. Vi er glade for, at vi sammen med vores entreprenør har været med til at skabe arbejde til unge i lokalområdet, lyder det fra projektdirektør Helle Gaub

Bygherren Region Sjælland og entreprenøren Itinera og CMB manglede inden sommerferien struktørlærlinge til at støbe fundamentet til byggeriet af deres kommende regionshospital, men da struktørfaget er ukendt iblandt unge, havde de svært ved at finde lærlinge på de Sjællandske erhvervsskoler. Derfor hjalp Bygherreforeningens Byg med Unge-alliance med en rekrutteringskampagne på Facebook, der skulle få de unge og omverdenens øjne op for struktørfaget og muligheden for at starte op på en konkret praktikplads. Kampagnen viste sig at være en succes, og nåede efter få uger bredt ud til sjællænderne.

Borgmesteren bakkede op

Kampagnen fik også positiv omtale af borgmester i Køge Kommune, Marie Stærke, der bakkede op om indsatsen i tv-avisen på TV2 Lorry. En opmærksomhed, der faldt i god jord hos Helle Gaub, projektdirektør på Projekt Universitetshospital Region Sjælland:

”Vi er meget glade for at vores byggeri fik positiv omtale hos borgmesteren, og at vi sammen med vores entreprenører har været med til at skabe arbejde til unge i lokalsamfundet. Som stor bygherre ser vi det som en vigtig opgave og dagsorden at løfte”.

En ny fortælling om byggeriet

Jesper Malm, der er områdechef for kommunikation og udvikling i Bygherreforeningen håber på, at andre store bygherrer vil lade sig inspirere af nogle af de gode erfaringer, der er gjort med kampagnen:

”I medierne hører man oftest om byggeprojekter, der på den ene eller anden måde er kørt skævt, budgetter der er blevet overskredet, juridiske konflikter, eller utilfredse naboer i lokalområdet. En kampagne som denne kan være med til at sætte skub i en positiv fortælling om et byggeri, der er i øjenhøjde med befolkningen i lokalområdet. At skabe arbejde og uddannelse til lokale unge, er noget alle er glade for og bakker op om” siger han.

Rekrutteringskampagnen var støttet med midler fra Boligfonden Kuben og strakte sig over tre uger.

 

Byg med Unge-alliancens Facebookside kan findes her

For mere information om kampagnen, kontakt områdechef, kommunikation og udvikling, Jesper Malm. Email: jm@bygherreforeningen.dk  Tlf.: 22944161

 

Nyheden er skrevet af Freja Andersen

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  I 2024 samler Bygherreforeningen og Dansk Facilities Management igen branchen til en spændende dag med fokus på den vigtige brobygning mellem drift og byggeri. Vær med, når vi sammen ser…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København

  AB18 for bygherrer

  På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København, Online

  Uddannelsesforløb: Byggeriets aftaler

  Vi har samlet et uddannelsesforløb til dig, der vil have grundigt kendskab til byggeriets aftaler. Forløbet består af en række kurser, som Bygherreforeningen anbefaler bygherrer, der arbejder med aftaler i…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev