Hvorfor må arkitekter ikke også være bygningskonstruktører? - Bygherreforeningen

Blog -

13/01/2017

Hvorfor må arkitekter ikke også være bygningskonstruktører?

Blogindlæg skrevet af: Søren Bøgh, murer, bygningskonstruktør og arkitekt MAA

 

Den danske velfærdsmodel, som visionære politikere som Viggo Kampmann og Jens Otto Krag skabte grundlaget for i 1950’erne, har hidtil levnet plads til, at man kan blive klogere mere tiden. Det er så ikke længere vigtigt, og det er rigtig trist. Den nye lov mod dobbeltuddannelse er ikke blot hul i hovedet, men også temmelig uigennemtænkt, og jeg føler virkelig med Søren Pind, der har arvet dette vanvittige tiltag fra sin forgænger i Uddannelses- og Forskningsministeriet.

.

Foto: Bo Bjerre Hansen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indenfor byggeriet får det konsekvenser for håndværkerne. Murerfaget har for et eksempel gennem generationer set det som en god mulighed for at tage en videreuddannelse ved at lægge bygningskonstruktøruddannelsen til svendebrevet, og så afslutte forløbet med at uddanne sig til arkitekt. Det er nu som hovedregel ikke længere muligt, med mindre man undlader at gennemføre den afsluttende eksamen som bygningskonstruktør (professionsbachelor).

Det har vel aldrig været ideen med at tage en uddannelse og undlade at få det endelige eksamensbevis, blot for at sikre at kunne komme videre med at uddanne sig og blive klogere? Hvem i al verden har dog fundet på det?

Bygningskonstruktøruddannelsen har bygningskonstruktion, administration og byggeledelse som det primære fokusområde, mens arkitektuddannelsen drejer sig om at skabe arkitektonisk kvalitet i det byggede miljø, indtænke sociale og funktionelle dimensioner samt holde fokus på bevarelse af fortidens huse. Alt sammen discipliner håndværkere gennem årene har følt sig tiltrukket af og samfundet nydt godt af. Det er så slut nu.

Mange af de bygningsværker, der beriger vores tilværelse, er skabt af arkitekter med stor sans for arkitektonisk kvalitet og konstruktiv forståelse, og i en tid med stigende interesse for at værne om vores bygningskulturelle arv og vedligeholdelse af vores historiske huse, er det da et paradoks at fremtidens arkitekter ikke også må have en baggrund som bygningskonstruktør.

Tilbage er så blot at håbe på, at de forhandlinger med professionshøjskoler, universiteter og kunstneriske institutioner, som aftaleteksten lægger op til, kan smidiggøre overgangene så bygningskonstruktører i fremtiden også får mulighed for at komme ind på arkitektstudiet.

Og skulle der opstå problemer med finansieringen, ja, så kunne der vel spædes til fra de penge, som skyldes i skatter og afgifter.

 

Dette blogindlæg er tidligere udgivet på renoveringpaadagsordenen.dk. Denne platform er nedlagt, hvorfor indlægget er genudgivet på bygherreforeningen.dk, der tidligere har varetaget driften heraf.

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

aug
29
Medlemsmøde

Bygherre Briefing

Velkommen til Bygherre Briefing, der med sit skarpe format giver dig indblik i aktuelle emner, og dykker ned i et af de vigtigste emner blandt landets bygherrer netop nu.

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Bygherrernes anlægsdag 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev