Blog -

13/01/2017

Hvorfor må arkitekter ikke også være bygningskonstruktører?

Blogindlæg skrevet af: Søren Bøgh, murer, bygningskonstruktør og arkitekt MAA

 

Den danske velfærdsmodel, som visionære politikere som Viggo Kampmann og Jens Otto Krag skabte grundlaget for i 1950’erne, har hidtil levnet plads til, at man kan blive klogere mere tiden. Det er så ikke længere vigtigt, og det er rigtig trist. Den nye lov mod dobbeltuddannelse er ikke blot hul i hovedet, men også temmelig uigennemtænkt, og jeg føler virkelig med Søren Pind, der har arvet dette vanvittige tiltag fra sin forgænger i Uddannelses- og Forskningsministeriet.

.

Foto: Bo Bjerre Hansen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indenfor byggeriet får det konsekvenser for håndværkerne. Murerfaget har for et eksempel gennem generationer set det som en god mulighed for at tage en videreuddannelse ved at lægge bygningskonstruktøruddannelsen til svendebrevet, og så afslutte forløbet med at uddanne sig til arkitekt. Det er nu som hovedregel ikke længere muligt, med mindre man undlader at gennemføre den afsluttende eksamen som bygningskonstruktør (professionsbachelor).

Det har vel aldrig været ideen med at tage en uddannelse og undlade at få det endelige eksamensbevis, blot for at sikre at kunne komme videre med at uddanne sig og blive klogere? Hvem i al verden har dog fundet på det?

Bygningskonstruktøruddannelsen har bygningskonstruktion, administration og byggeledelse som det primære fokusområde, mens arkitektuddannelsen drejer sig om at skabe arkitektonisk kvalitet i det byggede miljø, indtænke sociale og funktionelle dimensioner samt holde fokus på bevarelse af fortidens huse. Alt sammen discipliner håndværkere gennem årene har følt sig tiltrukket af og samfundet nydt godt af. Det er så slut nu.

Mange af de bygningsværker, der beriger vores tilværelse, er skabt af arkitekter med stor sans for arkitektonisk kvalitet og konstruktiv forståelse, og i en tid med stigende interesse for at værne om vores bygningskulturelle arv og vedligeholdelse af vores historiske huse, er det da et paradoks at fremtidens arkitekter ikke også må have en baggrund som bygningskonstruktør.

Tilbage er så blot at håbe på, at de forhandlinger med professionshøjskoler, universiteter og kunstneriske institutioner, som aftaleteksten lægger op til, kan smidiggøre overgangene så bygningskonstruktører i fremtiden også får mulighed for at komme ind på arkitektstudiet.

Og skulle der opstå problemer med finansieringen, ja, så kunne der vel spædes til fra de penge, som skyldes i skatter og afgifter.

 

Dette blogindlæg er tidligere udgivet på renoveringpaadagsordenen.dk. Denne platform er nedlagt, hvorfor indlægget er genudgivet på bygherreforeningen.dk, der tidligere har varetaget driften heraf.

Nyheden er skrevet af

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 28
  februar
  Bæredygtighed - København

  Frivillig bæredygtighedsklasse, LCA og LCC for bygherrer

  Fra og med 2023 strammes de tekniske krav til nybyggeriet. På dette kursus får du sparring til, hvad I som bygherre forventes at levere på de nye krav. Hvilke dagsordener…

 • 28
  februar
  Bæredygtighed - København

  Uddannelsesforløb: Bæredygtighed for bygherrer

  Tilmeld dig det nye uddannelsesforløb ‘Bæredygtighed for bygherrer’. Med det samlede uddannelsesforløb får du en god introduktion til en række af de fundamentale grundværktøjer, du som bygherre bør være fortrolig…

 • 1
  marts
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Byg til drift

  Som bygherre skal du kunne tænke bygninger som investeringer i forhold til både den fremtidige brug og forvaltning af bygningerne, så ressourcerne udnyttes optimalt i hele bygningernes livscyklus. For at…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev