Nyhed -

26/05/2023

Se video og billeder: Bygherrer på festival om bæredygtighed

I høj sol samledes 220 medlemmer fra hele landet til den første festival for bygherrer. Bygherrefestivalen 2023 blev afholdt torsdag den 25. maj 2023 på Refshaleøen i rustikke og autentiske omgivelser. Fokus på dagen var byggeriets største aktuelle udfordring, nemlig den bæredygtige omstilling. Her kan du se en kort video samt billeder fra dagen.

På Bygherrefestivalen 2023 samlede Bygherreforeningen 220 medlemmer til en spændende dag om bæredygtighed. I bedste festivalstil kunne deltagerne vælge mellem forskellige debatscener med fokus på hver deres bæredygtige bundlinje – den grønne, den økonomiske og den sociale. Keynote speaker på dagen var Jesper Nygaard, adm. direktør  fra Realdania. Desuden blev foreningens nye bæredygtighedspolitik offentliggjort af formand Peter Fangel Poulsen og næstformand Olli Fischer.

Nedenfor kan du se video og billeder fra dagen. Billederne må gerne bruges til ekstern omtale af dagen. Husk kreditering til Kontraframe.

Video fra Bygherrefestival 2023:

Billeder fra Bygherrefestival 2023:

Nyheden er skrevet af

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  I 2024 samler Bygherreforeningen og Dansk Facilities Management igen branchen til en spændende dag med fokus på den vigtige brobygning mellem drift og byggeri. Vær med, når vi sammen ser…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København

  AB18 for bygherrer

  På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København, Online

  Uddannelsesforløb: Byggeriets aftaler

  Vi har samlet et uddannelsesforløb til dig, der vil have grundigt kendskab til byggeriets aftaler. Forløbet består af en række kurser, som Bygherreforeningen anbefaler bygherrer, der arbejder med aftaler i…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev