Nyhed -

26/05/2023

Se video og billeder: Bygherrer på festival om bæredygtighed

I høj sol samledes 220 medlemmer fra hele landet til den første festival for bygherrer. Bygherrefestivalen 2023 blev afholdt torsdag den 25. maj 2023 på Refshaleøen i rustikke og autentiske omgivelser. Fokus på dagen var byggeriets største aktuelle udfordring, nemlig den bæredygtige omstilling. Her kan du se en kort video samt billeder fra dagen.

På Bygherrefestivalen 2023 samlede Bygherreforeningen 220 medlemmer til en spændende dag om bæredygtighed. I bedste festivalstil kunne deltagerne vælge mellem forskellige debatscener med fokus på hver deres bæredygtige bundlinje – den grønne, den økonomiske og den sociale. Keynote speaker på dagen var Jesper Nygaard, adm. direktør  fra Realdania. Desuden blev foreningens nye bæredygtighedspolitik offentliggjort af formand Peter Fangel Poulsen og næstformand Olli Fischer.

Nedenfor kan du se video og billeder fra dagen. Billederne må gerne bruges til ekstern omtale af dagen. Husk kreditering til Kontraframe.

Video fra Bygherrefestival 2023:

Billeder fra Bygherrefestival 2023:

Nyheden er skrevet af

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 30
  maj
  Udbud og marked - København

  Tidlig entreprenørinddragelse

  Her får du bygherrens vinkler på fordele og ulemper ved de forskellige modeller for tidlig entreprenørinddragelse. Både i forhold til det juridiske, tilrettelæggelse af processen og ikke mindst succeskriterierne for…

 • 31
  maj
  Byggeri, drift og anlæg - København

  BR18 – roller og processer

  På dette kursus får du en overordnet introduktion til BR18, så du som bygherre rustes til at varetage ansvaret for, at dine byggerier lever op til byggelovgivningen. Vi kommer omkring…

 • 1
  juni
  Bæredygtighed - Aalborg

  Ydelsesbeskrivelse for bæredygtigt byggeri

  I 2022 lanceres en ny ydelsesbeskrivelse for bæredygtighed i byggeriet, som udruster rådgiver og bygherre med et langt stærkere aftalegrundlag for socialt, miljømæssigt og økonomisk bæredygtigt byggeri. På dette kursus…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev