Nyhed -

26/05/2023

Se video og billeder: Bygherrer på festival om bæredygtighed

I høj sol samledes 220 medlemmer fra hele landet til den første festival for bygherrer. Bygherrefestivalen 2023 blev afholdt torsdag den 25. maj 2023 på Refshaleøen i rustikke og autentiske omgivelser. Fokus på dagen var byggeriets største aktuelle udfordring, nemlig den bæredygtige omstilling. Her kan du se en kort video samt billeder fra dagen.

På Bygherrefestivalen 2023 samlede Bygherreforeningen 220 medlemmer til en spændende dag om bæredygtighed. I bedste festivalstil kunne deltagerne vælge mellem forskellige debatscener med fokus på hver deres bæredygtige bundlinje – den grønne, den økonomiske og den sociale. Keynote speaker på dagen var Jesper Nygaard, adm. direktør  fra Realdania. Desuden blev foreningens nye bæredygtighedspolitik offentliggjort af formand Peter Fangel Poulsen og næstformand Olli Fischer.

Nedenfor kan du se video og billeder fra dagen. Billederne må gerne bruges til ekstern omtale af dagen. Husk kreditering til Kontraframe.

Video fra Bygherrefestival 2023:

Billeder fra Bygherrefestival 2023:

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

sep
5
Medlemsmøde

Morgenmøde: Bygherrens konkurshåndtering

Vi vil helst undgå dem helt, men hvordan forbereder bygherren sig bedst på potentielle konkurssituationer? Bygherreforeningens Markedsudvalg er klar med 10 konkrete råd til bygherrens håndtering af konkurser. Mød desuden en bygherre, der har stået...

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

sep
10
Byggeri, drift og anlæg

Ledningsarbejder og gæsteprincippet

Udgifter til ledningsarbejder kan være en ubehagelig overraskelse i et projekt, især hvis der ikke er taget højde for det i anlægsbudgettet. På dette kursus får du overblik over de grundlæggende regler inden for ledningsret...

sep
11
Byggeri, drift og anlæg

Anlægsdagen 2024

Lukker anlægsbranchen i 2050, når der ikke er råstoffer og arbejdskraft til at udføre opgaverne?  Hvad betyder bæredygtighed, klimakrav og digitalisering for fremtidige anlægsprojekter?  Vi sætter fokus på de udfordringer anlægssektoren står over for lige...

sep
17
Byggeriets aftaler

AB18 for bygherrer

På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset sætter fokus på de muligheder,...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev