Bygherrefestivalen er tilbage: Byggeskam, transformation og fremtidens byggesagsbehandling er til debat – skal du med? - Bygherreforeningen

Nyhed -

23/02/2024

Bygherrefestivalen er tilbage: Byggeskam, transformation og fremtidens byggesagsbehandling er til debat – skal du med?

Den 30. maj løber Bygherrefestivalen 2024 af stablen. Netværk, fest, debatter og oplæg vil præge dagen i uformelle rammer på Refshaleøen. Dette år markerer Bygherreforeningen samtidig sit 25års jubilæum, og i den anledning har medlemmerne fået en særlig mulighed for at sætte deres præg på festivalens program. Byggeskam og fremtidens byggesagsbehandling er bl.a. nogle af de temaer, der er repræsenteret i programmet, hvis overordnede ramme handler om bæredygtighed i praksis. Derudover gæster en international ekspert i bl.a. samarbejde, innovation og bæredygtighed festivalen som keynote speaker.

Sidste år deltog op mod 200 personer fra Bygherreforeningens i alt 270 medlemsorganisationer i Bygherrefestivalen. De var kommet for at netværke og få inspiration til, hvordan de kan håndtere nogle af de helt store udfordringer inden for bæredygtighed, i nogle anderledes og mere uformelle rammer end de er vant til. Til foråret bliver festivalen afholdt igen, men i år bliver der skruet yderligere op for festlighederne, da foreningen samtidig fejrer sit 25års jubilæum.

”Vi glæder os til at invitere vores medlemmer ind til Bygherrefestivalen igen i år. Vi var overvældede over den positive respons vi fik sidste år, og både min og sekretariatets oplevelse var, at festivalen i høj grad levede op til medlemmernes forventninger. I år fejrer vi samtidig foreningens 25års jubilæum, og det vil sætte et helt særligt præg på dagen. Vi er en forening, der vokser stødt i medlemstal hver måned, og det skal vi fejre, med medlemmerne i centrum”, udtaler direktør i Bygherreforeningen, Henrik L. Bang.

Se program og tilmeld dig 

Heine Knudsen, Enhedschef for Klima og Miljø i Region Hovedstaden, deltog i Bygherrefestivalen sidste år. Han ser frem til at deltage igen i år. Sidste år var det lanceringen af Bygherreforeningens nye bæredygtighedspolitik, som trak ham til festivalen:

”Det var en effektiv måde at blive opdateret på og med mere end 200 deltagere, så var der rig mulighed for at netværke med nye og kendte ansigter. Jeg deltager igen i 2024 og ser frem til både at blive inspireret til den langsigtede indsats omkring bæredygtighed, men også til løsning af de helt aktuelle problemstillinger. Festivalformatet med flere scener giver god mulighed for at fokusere, så tiden er godt brugt. Jeg håber, at vi bliver mange, for jo flere vi er, desto mere er der, at dele”, udtaler han.

Evalueringen af festivalen i 2023 viser desuden, at 96 pct. af deltagere syntes, at festivalen levede op til deres forventninger.

Byggeskam og fremtidens byggesagsbehandling på programmet

Det overordnede tema for festivalen er ’Bæredygtighed – fra visioner til praksis’, og i anledningen af jubilæumsfejring, har medlemmerne fået mulighed for at bestemme, hvilke emner og problemstillinger, der skal tages op i dagens faglige indslag, som består af talks, cases og paneldebatter.

”Vi ved, at det er bæredygtighed, der fylder hos vores medlemmer. Det er afgørende, at vi bevæger os fra ambitioner til handling, og derfor vil festivalens overordnede tema handle om, hvordan vi rent faktisk udfører bæredygtighed i praksis” udtaler Peter Fangel Poulsen og fortsætter:

”Vi ved også, at mange af vores medlemmer kæmper med de samme konkrete udfordringer, og dem skal vi have frem i lyset og sammen blive klogere på. Vi har fået bud på temaer som bl.a. transformation, byggeskam, certificerede rådgivere, fremtidens byggesagsbehandling, arealoptimering og hvordan vi får bæredygtighed ind i de centrale beslutningsprocesser og understøtter social bæredygtighed. Udfordringerne vil blive belyst gennem forskellige formater på dagen, herunder talks, der går i dybden med et emne, cases, der giver viden og inspiration fra konkrete eksempler i branchen og paneldebatter, hvor man vil blive oplyst og udfordret. Alt sammen i festivalens uforemelle rammer med masser af tid til at netværke med nye og gamle bekendtskaber”, udtaler Peter Fangel Poulsen.

Internationalt perspektiv på fremtidens byggeri

Bygherrefestivalen vil i år få besøg fra udlandet. Den verdenskendte forsker Don Ward fra International Council for Research and Innovation in Building and Construction i England vil være keynotespeaker på dagen. Han har mere end 35 års erfaring fra at studere, implementere og lære af bedste praksis i bolig-, byggeri- og infrastruktursektorerne i England og flere andre steder i verden.

Han vil indlede programmet med at give indblik i fremherskende tendenser inden for byggeri på tværs af lande, bl.a. i forhold til bæredygtighed, innovation, samarbejde og forsyning. Han har 35 års erfaring fra at studere, implementere og lære af bedste praksis i bolig-, byggeri- og infrastruktursektorerne i England og flere andre steder i verden.

På dagen kan du møde en række andre stærke profiler fra branchen, og der vil som sidste år være rig mulighed for at netværke med andre bygherrer.

Dagen afsluttes med et festligt indslag, som er åbent for hele branchen, hvor der vil være sliders, øl og drinks. Der vil desuden både være en DJ og et band, der vil sørge for en festlig stemning under hele seancen.

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

jun
4
Velfærdsbyggeri

Sådan bygger vi verdens bedste plejebolig

Plejeboligbyggeri er en kompleks størrelse, både fordi boliger og fællesarealer skal fungere for hjem og arbejdsplads, men også fordi plejeboligbyggeri er omfattet af meget lovgivning. Den stigende kompleksitet i byggeriet kombineret med en voksende andel...

jun
11
Bæredygtighed

Morgenmøde: Nye krav om selektiv nedrivning

Fra 1. juli bliver bygherrer og nedrivere underlagt flere krav, når de totalnedriver bygninger på 250 kvadratmeter eller mere. Men ved du nok om selektiv nedrivning og ressourcekortlægning? Og er du klar til at håndtere...

jun
14
Medlemsmøde

Medlemstur til Folkemødet 2024

Hvad er udviklingen i vores samfund, hvilke tendenser vinder frem i årets debatter og hvad betyder det for din hverdag som bygherre? Tag med, når vi besøger Folkemødet!

jun
20
Styring og økonomi

Bygherrebarometeret forår 2024

Vær med til lanceringen af vores halvårlige markedsundersøgelse og få et indblik i den økonomiske og aktivitetsmæssige udvikling i bygge- og anlægsbranchen for resten af 2024, samt et overblik over bygherrernes forventninger til investeringer, udfordringer...

aug
29
Medlemsmøde

Bygherre Briefing

Velkommen til Bygherre Briefing, der med sit skarpe format giver dig indblik i aktuelle emner, og dykker ned i et af de vigtigste emner blandt landets bygherrer netop nu.

sep
9
Udbud og samarbejde

Vælg den rette entrepriseform

Hvordan vælger du den rigtige entrepriseform til dit projekt? På denne kursusdag hører du om fordele, ulemper og erfaringer med de forskellige entrepriseformer, så du er klædt på til at vælge den rette form, når...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev