Nyhed -

13/08/2021

Bygherreforeningen bryder magisk grænse

Landets professionelle indkøbere af byggeri og anlæg søger i stigende grad mod Bygherreforeningen. Siden årsskiftet 2020 er foreningen vokset med 26 pct., og foreningen tæller nu over 200 medlemmer og repræsenterer dermed halvdelen af landets professionelle bygherrer.

Bygherreforeningen samler de professionelle indkøbere af byggeri. Både offentlige, private og almene samt bygherrerådgivere. Det er en relativt ung forening med kun 20 år på bagen.  Det ser ud til, at de øgede krav til bygherrerne i forbindelse med bæredygtighed og den aktuelle travlhed i byggebranchen accelererer tilstrømningen af nye medlemmer.

”Vi ser en stigende tilslutning til vores forening blandt landets bygherrer. Vi har fået 43 nye medlemmer på lidt over et år og har derfor hen over sommeren rundet en magisk grænse på 200 medlemmer”, fortæller Bygherreforeningens direktør Henrik L. Bang.

Han henviser til at foreningens medlemmer er en relativt begrænset gruppe af aktører. Der findes anslået omkring 400 professionelle indkøbere af byggeri i Danmark. Med de mange nye medlemmer repræsenterer foreningen nu halvdelen af landets bygherrer Målt på byggevolumen er det langt mere, da det typisk er de største og mest professionelle bygherrer, som har meldt sig ind.

”Det er både offentlige og private som melder sig ind. Særligt har gruppen af private ejendomsudviklere traditionelt været aktører, som er gået lidt under radaren og derfor ikke opsøgt foreninger som vores. Men det gør de i stigende grad. Ligesom andre medlemmer efterspørger de private viden og værktøjer samt netværk og inspiration”, fortæller Henrik L. Bang.

Bygherrerollen er blevet mere kompliceret

Henrik L. Bang oplever, at det bliver stadig mere kompliceret at styre og sætte den strategiske retning for byggeprojekter i Danmark. Der er stigende politisk indblanding, mere aktive naboer og brugere, ligesom hele den bæredygtige dagsorden, der bl.a. betyder, at bygherrerne skal have mere viden om for eksempel materialer, energiforbrug og certificeringsordninger. Denne viden kan de få i Bygherreforeningen.

”Mange af vores medlemmer er mindre afdelinger, som måske holder til i en større moderorganisation. Det kan være svært at opbygge og rumme den fornødne faglige viden i en mindre afdeling. Derfor er det godt at søge kolleger i andre organisationer, som kan hjælpe på vej i bl.a. netværk eller ved faglige arrangementer”.

Varetagelse af politiske interesser vægter højt

Direktøren oplever dog også en interesse for den politiske interessevaretagelse, som foreningen varetager for medlemmerne.

”Der er mange regler og reguleringer som påvirker byggeriet. Fx har mange af vores offentlige medlemmer udfordringer med elementer i udbudsloven, hvilket gør det et naturligt fokusområde. Desuden står vi overfor en grøn omstilling. Derfor arbejder vi på at få en god dialog med politikere og embedsmænd for at sikre et godt samarbejde på en fælles bunden opgave om CO2-reduktion i byggeriet.”

Generelt ser Henrik L. Bang gerne, at Christiansborgs politikere i højere grad får øjnene op for bygherrernes potentiale i forhold til at skabe forandringer i vores samfund. Årligt investerer landets professionelle indkøbere af byggeri for omkring100 mia. kr. i byggeri og anlæg. Denne indkøbsmuskel skal bruges klogt.

”Der er behov for, at bygherrernes rolle i at sikre velfungerende rammer om danskernes liv – fra kælder til kvist og fra vugge til grav – får den opmærksomhed og anerkendelse den fortjener. Også fra politisk hold”, afslutter Henrik L. Bang.

Fakta

Bygherreforeningen tæller i dag 206 medlemmer. Af de senest tilkomne medlemmer kan nævnes COOP, Grundfos, Newsec, AKF Holding og en række kommuner. Sidstnævnte tæller bl.a. Guldborgsund, Vesthimmerland og Hedensted. Foreningen blev stiftet i 1999 og sekretariatet har siden foråret 2020 haft til huse i BLOX.

Nyheden er skrevet af Jesper Malm

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 5
  december
  Byggeriets aftaler - København

  YBL18 – Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

  Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til…

 • 6
  december
  Byggeriets aftaler - Charlottehaven

  ABR18: Bygherrens samarbejde med rådgiver

  Bliv klædt på til at navigere sikkert i ABR18. På dette kursus gennemgår vi ABR18 med særligt fokus på bygherrens perspektiv i såvel kontraheringsfasen, som i projekterings- og udførelsesfasen og…

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  Kan vi opfylde behovene i vores eksisterende portefølje gennem transformation og optimeret drift, eller skal vi bygge nyt? Og når vi transformerer eller bygger nyt, hvordan får vi så planlagt…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev