Nyhed -

27/05/2020

Flere lærlinge på de almene byggepladser

Der er mangel på praktikpladser i byggeriet. Et nyt partnerskab mellem Boligselskabet Sjælland og Bygherreforeningens Byg med Unge-alliance bidrager nu til, at flere erhvervsskoleelever kan få en læreplads i forbindelse med renovering af almene boliger.

Som et led i at holde gang i økonomien under coronakrisen, er der blevet fremrykket historisk mange renoveringsopgaver. Statsministeren annoncerede 1. maj, at der nu skal renoveres almene boliger for 30 milliarder kr. i de kommende år. Det kan mærkes i Boligselskabet Sjælland, hvor man nu er i gang med at fremrykke renoveringsopgaver for 700 mio. kr.

Det kommer ikke kun byggeriets håndværkere og almene beboere til gavn, men også unge i lokalområdet og elever på Roskilde Tekniske Skole, der er i gang med erhvervsuddannelser inden for byggefaget. Et nyt partnerskab mellem Boligselskabet Sjælland og Bygherreforeningens Byg med Unge-alliance vil nemlig gøre det lettere for entreprenørerne at skaffe lærlinge, og bidrager til at der kommer flere praktikpladser på de almene byggepladser.

”Det er afgørende for os, at vores byggepladser viser socialt ansvar, og derfor er det vigtigt, at vi har lærlinge”, mener byggechef Per Bro, Boligselskabet Sjælland.

”Men det er et stort arbejde for entreprenørerne at tilrettelægge lærlingepladser. Derfor glæder jeg mig over, at Byg med Unge-alliancen kommer og hjælper med deres erfaring og netværk”, siger Per Bro.

Aftalen kommer samtidig med at nye tal fra Undervisningsministeriet viser, at hver anden lærlingeplads er forsvundet midt i coronakrisen.

”Derfor kan aftalen også betyde, at unge fra vores almene boligområder kan komme i uddannelse”, håber Per Bro.

Vigtigt at bygherrer tager ansvar

Som dem, der stiller de overordnede krav til byggearbejdet, er det netop vigtigt at virksomheder som Boligselskabet Sjælland tager ansvar. Særligt under coronakrisen, men også fremadrettet, mener Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen:

”Byggeriet er landets fjerdestørste branche. Manglen på arbejdskraft i fremtiden vil skabe flaskehalse og risikerer at give prisstigninger og kvalitetsproblemer inden for byggeriet på sigt. Det kommer ingen til gode. Bygherrerne spiller en helt central rolle, fordi de har byggeprojekterne, hvor de unge kan blive uddannet. Derfor er vi også glade for, at fx Boligselskabet Sjælland som partner i projektet er med til aktivt til at løfte dagsordenen og gøre en indsats for, at der bliver uddannet unge på deres byggerier” siger hun.

Partnerskab understøtter Roskilde som uddannelsesby

På Roskilde Tekniske Skole er afdelingsleder i erhvervs- og praktikcenter Henrik Mörke-Malmkvist meget positiv overfor det nye partnerskab. Han har arbejdet sammen med både Byg med Unge-alliancen og Boligselskabet Sjælland i forskellige andre sammenhænge. Han mener, at partnerskabet er med til at understøtte den kommunale strategi om Roskilde som uddannelsesby:

”Det er et stærkt samarbejde, som jeg tror vil få stor gavn for vores elever og for kommunen. Roskilde er en god uddannelsesby, og der er mange gode initiativer, der understøtter os som erhvervsskole og vores elever” siger han. Han understreger desuden, at åben dialog og samarbejde mellem forskellige aktører er en god fremgangsmåde, der kan være med til at aflive nogle af de myter, der hersker om, at det er meget besværligt at navigere i uddannelsesklausulerne og at rekruttere lærlinge.

 

Information om Byg med unge-alliancen

Byg med unge-alliancen er et projekt som sigter på at skaffe flere elever og lærlinge på de store byggeprojekter. Projektet er placeret i Bygherreforeningens sekretariat, som har fået 4,5 mio. kr. til indsatsen, der ind til videre vil str løbe året ud. Projektet er støttet af Region Sjælland, Region Hovedstaden og Grundejernes Investeringsfond.

Nyheden er skrevet af Freja Andersen

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 5
  december
  Byggeriets aftaler - København

  YBL18 – Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

  Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til…

 • 6
  december
  Byggeriets aftaler - Charlottehaven

  ABR18: Bygherrens samarbejde med rådgiver

  Bliv klædt på til at navigere sikkert i ABR18. På dette kursus gennemgår vi ABR18 med særligt fokus på bygherrens perspektiv i såvel kontraheringsfasen, som i projekterings- og udførelsesfasen og…

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  Kan vi opfylde behovene i vores eksisterende portefølje gennem transformation og optimeret drift, eller skal vi bygge nyt? Og når vi transformerer eller bygger nyt, hvordan får vi så planlagt…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev