Flere lærlinge på de almene byggepladser - Bygherreforeningen

Nyhed -

27/05/2020

Flere lærlinge på de almene byggepladser

Der er mangel på praktikpladser i byggeriet. Et nyt partnerskab mellem Boligselskabet Sjælland og Bygherreforeningens Byg med Unge-alliance bidrager nu til, at flere erhvervsskoleelever kan få en læreplads i forbindelse med renovering af almene boliger.

Som et led i at holde gang i økonomien under coronakrisen, er der blevet fremrykket historisk mange renoveringsopgaver. Statsministeren annoncerede 1. maj, at der nu skal renoveres almene boliger for 30 milliarder kr. i de kommende år. Det kan mærkes i Boligselskabet Sjælland, hvor man nu er i gang med at fremrykke renoveringsopgaver for 700 mio. kr.

Det kommer ikke kun byggeriets håndværkere og almene beboere til gavn, men også unge i lokalområdet og elever på Roskilde Tekniske Skole, der er i gang med erhvervsuddannelser inden for byggefaget. Et nyt partnerskab mellem Boligselskabet Sjælland og Bygherreforeningens Byg med Unge-alliance vil nemlig gøre det lettere for entreprenørerne at skaffe lærlinge, og bidrager til at der kommer flere praktikpladser på de almene byggepladser.

”Det er afgørende for os, at vores byggepladser viser socialt ansvar, og derfor er det vigtigt, at vi har lærlinge”, mener byggechef Per Bro, Boligselskabet Sjælland.

”Men det er et stort arbejde for entreprenørerne at tilrettelægge lærlingepladser. Derfor glæder jeg mig over, at Byg med Unge-alliancen kommer og hjælper med deres erfaring og netværk”, siger Per Bro.

Aftalen kommer samtidig med at nye tal fra Undervisningsministeriet viser, at hver anden lærlingeplads er forsvundet midt i coronakrisen.

”Derfor kan aftalen også betyde, at unge fra vores almene boligområder kan komme i uddannelse”, håber Per Bro.

Vigtigt at bygherrer tager ansvar

Som dem, der stiller de overordnede krav til byggearbejdet, er det netop vigtigt at virksomheder som Boligselskabet Sjælland tager ansvar. Særligt under coronakrisen, men også fremadrettet, mener Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen:

”Byggeriet er landets fjerdestørste branche. Manglen på arbejdskraft i fremtiden vil skabe flaskehalse og risikerer at give prisstigninger og kvalitetsproblemer inden for byggeriet på sigt. Det kommer ingen til gode. Bygherrerne spiller en helt central rolle, fordi de har byggeprojekterne, hvor de unge kan blive uddannet. Derfor er vi også glade for, at fx Boligselskabet Sjælland som partner i projektet er med til aktivt til at løfte dagsordenen og gøre en indsats for, at der bliver uddannet unge på deres byggerier” siger hun.

Partnerskab understøtter Roskilde som uddannelsesby

På Roskilde Tekniske Skole er afdelingsleder i erhvervs- og praktikcenter Henrik Mörke-Malmkvist meget positiv overfor det nye partnerskab. Han har arbejdet sammen med både Byg med Unge-alliancen og Boligselskabet Sjælland i forskellige andre sammenhænge. Han mener, at partnerskabet er med til at understøtte den kommunale strategi om Roskilde som uddannelsesby:

”Det er et stærkt samarbejde, som jeg tror vil få stor gavn for vores elever og for kommunen. Roskilde er en god uddannelsesby, og der er mange gode initiativer, der understøtter os som erhvervsskole og vores elever” siger han. Han understreger desuden, at åben dialog og samarbejde mellem forskellige aktører er en god fremgangsmåde, der kan være med til at aflive nogle af de myter, der hersker om, at det er meget besværligt at navigere i uddannelsesklausulerne og at rekruttere lærlinge.

 

Information om Byg med unge-alliancen

Byg med unge-alliancen er et projekt som sigter på at skaffe flere elever og lærlinge på de store byggeprojekter. Projektet er placeret i Bygherreforeningens sekretariat, som har fået 4,5 mio. kr. til indsatsen, der ind til videre vil str løbe året ud. Projektet er støttet af Region Sjælland, Region Hovedstaden og Grundejernes Investeringsfond.

Nyheden er skrevet af Freja Andersen

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

maj
28
Byggeriets aftaler

YBL18: Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til opgaven, og hvordan kan du...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherrefestival 2024

Tilmeld dig en dag, hvor du kan blive inspireret, netværke og få nye faglige perspektiver. Til Bygherreforeningens festival samler vi medlemmerne til en faglig festdag for professionelle bygherrer. Her kan du opleve tankevækkende oplæg og...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherreforeningens 25-års jubilæum!

I år har Bygherreforeningen 25-års jubilæum. Vi afholder derfor en festlig fejring heraf i forlængelse af vores årlige medlemsfestival. Jubilæumsfejringen er åben for alle i branchen. Vi glæder os til at se dig!

jun
4
Velfærdsbyggeri

Sådan bygger vi verdens bedste plejebolig

Plejeboligbyggeri er en kompleks størrelse, både fordi boliger og fællesarealer skal fungere for hjem og arbejdsplads, men også fordi plejeboligbyggeri er omfattet af meget lovgivning. Den stigende kompleksitet i byggeriet kombineret med en voksende andel...

jun
11
Bæredygtighed

Morgenmøde: Nye krav om selektiv nedrivning

Fra 1. juli bliver bygherrer og nedrivere underlagt flere krav, når de totalnedriver bygninger på 250 kvadratmeter eller mere. Men ved du nok om selektiv nedrivning og ressourcekortlægning? Og er du klar til at håndtere...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev