Leder: Vi skal udnytte de bygninger, vi allerede har, bedre

Nyhed -

28/04/2023

Leder: Vi skal udnytte de bygninger, vi allerede har, bedre

Mange store bygherrer er også ejere af porteføljer af ejendomme. Med den bæredygtighedsudfordring, samfundet står overfor, bliver porteføljeledelse dermed også en vigtigere disciplin i vores del af byggebranchen. Vi skal udnytte de bygninger, vi allerede har bygget, bedre. Og vi skal tænke os godt om, inden vi bygger nyt.

I denne uge udkommer Bygherreforeningens Porteføljeudvalg med en række gode tanker om, hvordan vi øger værdien af vores bygninger og samtidig skaber en mere bæredygtig branche. Det handler om at anvende, vedligeholde og transformere de eksisterende bygninger, inden vi overvejer at bygge nyt.  

Porteføljeudvalgets arbejde er blot et af mange indspil fra vores medlemmer om, hvordan vi indstiller byggebranchen til en fremtid med færre ressourcer og mindre energiforbrug. Og det er yderst velkomment.  

Byggeriet er en af de helt store klimasyndere. Derfor skal vi helt naturligt gøre os flere tanker om, hvordan vi sikrer, at de bygninger, som allerede findes, vedligeholdes og anvendes bedre eller bygges om til noget andet.  

Gigantisk puslespil 

Ofte er der jo et gigantisk puslespil at koble brugere og bygninger i en organisation eller på tværs af flere organisationer. Det kræver gode data og et rigtig godt overblik over bygningsmassen, herunder bygningers stand og deres fremtidige potentialer. Samtidig skal man have blik for organisationens nuværende behov og strategier for det fremtidige.  

Heldigvis er renoveringer et emne i den nationale strategi for bæredygtigt byggeri, hvor der er lagt op til at udvikle særlige indsatser på området. Og det vil blive et emne i Bygherreforeningens nye bæredygtighedspolitik, som lanceres i forbindelse med vores årsmøde og bygherrefestival, som afholdes for medlemmerne den 25. maj 2023.  

Incitamenter afgørende 

Det handler bl.a. om at øge incitamenterne til at udvikle og implementere digitale værktøjer og skabe overblik over bl.a. brugerbehov, anvendelse og performance. Det kræver at der bliver arbejdet mere strategisk med området. Med mindre kassetænkning, mere samlokalisering og klogere transformationer af bygninger samt flere investeringer i digitalisering af bygningsmassen kan vi komme langt. 

 

Hent inspirationskatalog til god porteføljeledelse fra april 2023

Nyheden er skrevet af Henrik L. Bang

Aktuelt

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

maj
28
Byggeriets aftaler

YBL18: Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab

Dette kursus giver dig indsigt i ‘Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab’, YBL18. For hvilken betydning har ydelsesbeskrivelsen for dig som bygherre? Hvordan sikrer du at få de rette ydelser til opgaven, og hvordan kan du...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherrefestival 2024

Tilmeld dig en dag, hvor du kan blive inspireret, netværke og få nye faglige perspektiver. Til Bygherreforeningens festival samler vi medlemmerne til en faglig festdag for professionelle bygherrer. Her kan du opleve tankevækkende oplæg og...

maj
30
Medlemsmøde

Bygherreforeningens 25-års jubilæum!

I år har Bygherreforeningen 25-års jubilæum. Vi afholder derfor en festlig fejring heraf i forlængelse af vores årlige medlemsfestival. Jubilæumsfejringen er åben for alle i branchen. Vi glæder os til at se dig!

jun
4
Velfærdsbyggeri

Sådan bygger vi verdens bedste plejebolig

Plejeboligbyggeri er en kompleks størrelse, både fordi boliger og fællesarealer skal fungere for hjem og arbejdsplads, men også fordi plejeboligbyggeri er omfattet af meget lovgivning. Den stigende kompleksitet i byggeriet kombineret med en voksende andel...

jun
11
Bæredygtighed

Morgenmøde: Nye krav om selektiv nedrivning

Fra 1. juli bliver bygherrer og nedrivere underlagt flere krav, når de totalnedriver bygninger på 250 kvadratmeter eller mere. Men ved du nok om selektiv nedrivning og ressourcekortlægning? Og er du klar til at håndtere...

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev