Bygherrefestivalen 2023: Gå ikke glip af årets netværksevent for landets bygherrer - Bygherreforeningen

Nyhed -

18/11/2022

Bygherrefestivalen 2023: Gå ikke glip af årets netværksevent for landets bygherrer

Bygherreforeningen inviterer nu medlemmerne fra de mere end 250 medlemsorganisationer til årets vigtigste samlingspunkt, Bygherrefestivalen 2023. Her samles private, almene og offentlige bygherrer for at netværke, udveksle viden og få ny inspiration. Med faglige debatter fra tre scener som omdrejningspunkt, sætter vi aktuelle udfordringer og muligheder op til diskussion. Årets tema er bæredygtighed og den tredobbelte bundlinje. Mere end 30 markante stemmer fra branchen er inviteret indenfor til at kaste lys over håndteringen af nogle af bygherrernes største udfordringer.

Konceptet har været i støbeskeen i snart et år, og nu løfter Bygherreforeningen sløret for et nyt medlemstilbud, der i forsommeren 2023 skal samle landets bygherrer i mere uformelle rammer til netværk, debat, faglig sparring og inspiration samt mulighed for nye bekendtskaber og samarbejder. Begivenheden går under navnet Bygherrefestivalen 2023, og er en faglig festdag for Bygherreforeningens medlemmer fra mere end 250 organisationer.  

Bygherrerne skal udfordres og inspireres  

“Hvis branchen skal blive ved med at udvikle sig, og kunne tage hånd om morgendagens problemer, er det vigtigt, at bygherrerne, som igangsættere af byggeprojekter landet over, bliver ved med at udvikle deres kompetencer og udvide deres faglige horisont. Bygherrefestivalen er en oplagt mulighed for at tage både ny viden og inspiration med hjem, men også for at møde andre professionelle bygherrer. Som ny formand for Bygherreforeningen, ser jeg frem til at hilse på de mange medlemmer – store som små, og nye som gamle,” siger Peter Fangel Poulsen, stifter af BAUHERR og formand for Bygherreforeningen. 

Den Blå Hal på Refshaleøen i København vil danne ramme for debatscener, lounges og netværkszoner, og der vil være en række oplæg fra markante og inspirerende stemmer i byggeriet, der alle centrerer sig om årets tema, der strækker sig over den sociale, klimamæssige og økonomiske bæredygtighed. 

”Bygherrerne investerer massivt i det danske samfund og er afgørende spillere i forhold til menneskers privat-, arbejds- og fritidsliv. Samtidig er bygherreorganisationer ofte mindre enheder, som har brug for hele tiden at blive inspireret og få udfordret deres løsninger og tilgange. Som forening for både private, offentlige og almene bygherrer ønsker vi at skabe et særligt forum, hvor de kan udveksle viden og erfaringer på kryds og tværs” siger Henrik L. Bang, direktør i Bygherreforeningen og fortsætter:  

”Derfor lancerer vi nu en festival for bygherrer i sommeren 2023, hvor vi har skruet op for alt det, der kan skabe det ultimative samlingspunkt for medlemmerne. En hel dag, hvor vi dykker ned i at løse det, som er svært og udfordrende i forhold til den grønne, sociale og økonomiske bæredygtighed, når man skal styre og lede store komplekse byggeprojekter” siger Henrik L. Bang, direktør i Bygherreforeningen. 

En bæredygtig bundlinje er omdrejningspunktet for debatterne 

Bygherrebarometeret, der udkom i sidste uge viser, at bæredygtighed er den primære udfordring for knapt halvdelen af landets bygherrer. Bl.a. derfor er det omdrejningspunktet for Bygherrefestivallens debatter og oplæg, og mere end 30 talere vil være repræsenterede på de tre scener til i alt 9 debatter, som foreningens faglige nøglepersoner modererer.  

På dagen kan du bl.a. møde vinderen af Bygherreprisen 2022, CPH Village, og høre oplæg fra Mette Thiberg fra Alfa Development, Rune Kilden fra Kilden & Hindby, Ann-Marie Lewis fra Danica Pension, Lone Zeeberg fra FSB og Ann-Pia Puggaard fra Nationalbanken.  

Keynotespeaker for dagen er Jesper Nygård, adm. direktør i Realdania, der skal tale om, hvordan bygherrer kan arbejde med bæredygtig værdiskabelse i det byggede miljø.  

Dagen afsluttes på festlig vis med kølige drinks, saftige sliders og sprød loungemusik fra DJ Katrine Ring, der sætter stemningen på den lyse sommeraften.  

 

Tilmeld dig allerede nu 

Der er nu åbent for tilmeldinger, så sæt et kryds i kalenderen den 25. maj 2023 og tilmeld dig allerede nu.  

Tilmeld dig her

Hent programmet her

 

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Aktuelt

Brand i Børsen: Tid til omtanke, ikke drastiske konklusioner

Henrik L. Bang, direktør i Bygherreforeningen, udtrykker dyb medfølelse med Dansk Erhverv, og sender varme tanker til beredskabet, der kæmpede for at slukke branden og sikre området. Han håber på, at vi kan lære af situationen og bruge den tragiske hændelse til at blive klogere på, hvordan vi forebygger ildebrande og ødelæggelser af historiske bygninger. Også i en situation, hvor vi samtidig arbejder med en bæredygtig omstilling af byggeriet.
19/04/2024/af Sofie Meyer

Bofællesskabsudvikler: ”Jeg stiller nogle andre spørgsmål, og prøver at vende tingene lidt på hovedet”

I månedens bygherreportræt kan du møde Tania Nissen, udviklingsdirektør hos Hyllegaard Udvikling en del af Vanaheimr, der bl.a. udvikler stor-bofællesskab og projekter inden for landbrug og energioptimering. Tania er ny i byggebranchen, og med sit blik ude fra, brænder hun for nyskabelse. Hun er optaget af at optimere processer, og så ønsker hun at udfordre de etablerede metoder og tankegangen omkring risiko, profit og samarbejde.
15/04/2024/af Sofie Ullum Jensen

Psykologisk sikkerhed kan gøre at fejl opdages i tide

Fejl og misforståelser kan koste dyrt på bygge- og anlægsprojekter, både i forhold til tid, økonomi, image og samarbejde, og jo senere fejlene kommer på bordet, desto dyrere risikerer de at blive. Bl.a. derfor vinder nye samarbejdsformer frem, som skaber bedre rammer for medarbejdernes psykologiske sikkerhed, hvor der fx er plads til at indrømme fejl uden at blive dømt eller udstødt. Til en workshop i Samarbejdsløftet i marts blev det tydeligt, at begrebet ikke kun er relevant i en snæver byggepladskontekst, men lige så vigtigt for bygherrerne på ledelsesgangene.
12/04/2024/af Sussi Hansen

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

[av_custom_masonry_entries 0_pos_post='' 1_pos_post='' 2_pos_post='' 3_pos_post='' post_terms='Kursusemne,48,50,58,56,57,51,54,49,59,52,63,55' nr_posts='3' nr_off_posts='' post_order='ASC' grid_layout='without_top' top_image='http://bygherreforeningen.kathlab.dk/wp-content/uploads/2018/06/Overblik-over-ændringer-i-AB.jpg' attachment='2544' attachment_size='full' masonry_filter='hide' av_uid='av-jia0oanc' custom_class='']

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev