Nyhed -

13/01/2023

Samfundskriser øger efterspørgsel på lederkompetencer hos landets bygherrer

Krig i Europa, energikrise, inflation, stigende renter og en klimakrise, der for alvor er begyndt at manifestere sig både i Danmark og i resten af verden på forskellige måder. 2022 har været et hårdt år for landets bygherrer, og meget tyder på, at 2023 bliver lige så udfordrende og usikkert. Men med kriser kommer også muligheder for at tænke nyt, og Bygherreforeningen oplever en øget efterspørgsel på viden om den bæredygtige omstilling og lederkompetencer til at drive udviklingen. Og spørger man en erfaren bygherre, der har stået bag nogle af de mest komplekse byggerier, er gode lederkompetencer været vigtigere end nogensinde før.

Det danske samfund og resten af verden er ramt af en række kriser. Det var bl.a. omdrejningspunkt på Bygherreforeningens nytårskur i sidste uge. Men på trods af usikkerhed på forskellige fronter, oplever Bygherreforeningen en øget efterspørgsel på kompetenceudvikling:  

“Bygherrerne står med nogle store udfordringer lige nu, og er på mange måder pressede af de store samfundskriser vi befinder os i. Men kriser kan også være anledning til udvikling og nytænkning. Det oplever vi i høj grad hos vores medlemmer, som efterspørger kompetenceudvikling som aldrig før” udtaler Christine Skovgaard Madsen, kompetencechef i Bygherreforeningen. 

“De efterspørger i høj grad kompetenceudvikling inden for bæredygtighed og ledelse i forskellig former. At være i stand til at lede store beslutnings- og forandringsprocesser er en vigtig kernekompetence for ledere i bygherreorganisationer, særligt i en tid, hvor markedet, politik og økonomi er meget usikkert og komplekst. At få sit team eller afdeling helskindet igennem store forandringsprocesser kræver dygtige ledere”.  

Lederkompetencer har aldrig været vigtigere 

Spørger man Finn Bloch, tidligere programchef for udvidelsen af Københavns Lufthavn og nu underdirektør i DSBs Nye Grønne Værksteder, giver det god mening at opruste på lederkompetencerne nu:  

“I en tid, hvor byggebranchen gennemgår en transformation i både organiseringsmodeller og samarbejdsformer, i det digitale produktionsgrundlag, og en grøn omstilling, har stærke ledelseskompetencer aldrig været vigtigere. Byggerier bliver som enkeltprojekter konstant udfordret af nye teknologier, nye regler og rammebetingelser, nye situationer i produktionen, nye personer, der træder ind i og ud i processen over tid, og alt i alt skal der, oftest hurtigt, træffes en masse beslutninger på et relativt tyndt grundlag – alene for at komme videre i byggeprocessen” siger Finn Bloch og fortsætter: 

“Desuden kræver det generelt stærke robuste ledere at forstå og forholde sig til byggeriets processer, organisering, faser, og grænseflader, og samspil mellem forskellige aktører, og til hensynet til det samfund, de er en del af” afslutter han.  

 

Ønsker du at styrke dine lederkompetencer, dit team og dine samarbejder på tværs? Så læs med her, hvor du kan møde nogle af underviserne på Bygherreforeningens lederuddannelse og høre, hvad deltagerne på de to første udsolgte hold fik ud af at være med. 

Læs om Bygherreforeningens lederuddannelse her.

 

Nyheden er skrevet af Freya Andersen

Styrk din faglighed på et af vores kommende arrangementer

 • 28
  februar
  Byggeri, drift og anlæg - København

  Brug Drift Byg 2024

  I 2024 samler Bygherreforeningen og Dansk Facilities Management igen branchen til en spændende dag med fokus på den vigtige brobygning mellem drift og byggeri. Vær med, når vi sammen ser…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København, Online

  Uddannelsesforløb: Byggeriets aftaler

  Vi har samlet et uddannelsesforløb til dig, der vil have grundigt kendskab til byggeriets aftaler. Forløbet består af en række kurser, som Bygherreforeningen anbefaler bygherrer, der arbejder med aftaler i…

 • 29
  februar
  Byggeriets aftaler - København

  AB18 for bygherrer

  På dette efterhånden klassiske AB-kursus får du en grundig indføring i AB18 og en gennemgang af aftalesystemet – herunder de væsentligste ændringer og nyskabelser, der er kommet siden AB92. Kurset…

Få den nyeste viden fra Bygherreforeningen i din indbakke

Ja tak – send mig Bygherreforeningens nyhedsbrev